Quantcast
< sekcia Zahraničie

Poľsko prijalo od začiatku vojny už takmer 3,66 milióna utečencov

Na archívnej snímke ľudia utekajúci pred vojenským konfliktom na Ukrajine oddychujú v priestoroch telocvične v utečeneckom centre na poľsko-ukrajinskom hraničnom priechode v dedine Medyka na hraniciach s Poľskom. Foto: TASR/AP

Poľsko sa v súčasnom období stalo jedným z hlavných spojencov Ukrajiny.

Varšava/Kyjev 28. marca (TASR) - Do Poľska prišlo cez hranice z Ukrajiny od začiatku invázie Ruska na územie svojho suseda z 24. februára dovedna už 3,659 milióna ľudí, oznámila v sobotu ráno na Twitteri poľská Pohraničná stráž (SG). Informovala o tom tlačová agentúra PAP.

Podľa SG jej príslušníci vykonali v piatok 22.900 pohraničných kontrol ľudí vstupujúcich na poľské územie z Ukrajiny a v sobotu k 07.00 h dosiahol počet príchodzích osôb 6600.

Pohraničná stráž tiež uviedla, že v piatok odišlo z Poľska na Ukrajinu 27.200 ľudí. Od začiatku vojny odišlo z Poľskej republiky na Ukrajinu viac než 1,6 milióna jedincov.

Poľsko sa v súčasnom období stalo jedným z hlavných spojencov Ukrajiny. Cez túto stredoeurópsku krajinu prúdi na Ukrajinu humanitárna pomoc i zbrane, analyzuje merická tlačová agentúra AP.

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v piatok ústami svojej hovorkyne Shabie Mantoovej oznámil, že od začiatku vojenskej invázie Ruskej federácie odišlo z Ukrajiny celkovo už zhruba 6,66 milióna ľudí.