Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. jún 2024Meniny má Vít
< sekcia Zahraničie

Poľsko pripúšťa ďalšie zatýkanie v kauze odhalenej špionáže pre Rusko

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Žaryn v pondelok pre agentúru PAP uviedol, že podozriví, ktorí mali zhromažďovať informácie o dodávkach zbraní na Ukrajinu, nepôsobili v Poľsku dlho.

Varšava 20. marca (TASR) - Deväť osôb, ktoré na základe podozrenia zo špionáže pre Rusko zadržala poľská Agentúra pre vnútornú bezpečnosť (ABW), nepôsobilo v krajine dlho, uviedol v pondelok pre agentúru PAP vládny poverenec pre informačnú bezpečnosť Stanislaw Žaryn. Nevylúčil, že v rámci vyšetrovania prípadu dôjde ešte k ďalším zadržaniam.

Ako vo svojej správe pripomenula agentúra PAP, poľský minister vnútra Mariusz Kamiňski minulý týždeň oznámil, že ABW rozbila špionážnu skupinu pracujúcu pre Rusko. Spresnil, že "podozriví vykonávali spravodajskú činnosť proti Poľsku a pripravovali sabotážne akcie na objednávku ruskej rozviedky", informuje TASR.

Žaryn v pondelok pre agentúru PAP uviedol, že podozriví, ktorí mali zhromažďovať informácie o dodávkach zbraní na Ukrajinu, nepôsobili v Poľsku dlho. Vysvetlil, že poľské bezpečnostné služby "našli ich stopu dostatočne skoro na to, aby neutralizovali najväčšiu hrozbu".

"Určite nemáme do činenia s operáciou trvajúcou od začiatku vojny, táto (operácia) sa začala nedávno," ubezpečil Žaryn.

Ďalej informoval, že ABW pracovala "veľmi dynamicky" s podporou ďalších spravodajských služieb.

Pripustil tiež, že v prípade bude potrebné ďalšie zatýkanie. Objasnil, že dôkazov v tomto prípade je obrovské množstvo a stále sa analyzujú bezpečnostnými službami, ktoré prípad vyšetrujú. "Určite nepovažujeme toto vyšetrovanie za uzavreté," deklaroval Žaryn.

Dodal, že hlavným cieľom Ruska je narušiť poľsko-ukrajinskú spoluprácu a západnú vojenskú podporu Ukrajine. Podľa jeho slov špionážna skupina bola určená na dosiahnutie tohto cieľa.

Žaryn tiež uviedol, že na odhalení a zadržaní podozrivých sa nepodieľali žiadne zahraničné bezpečnostné služby.

Uviedol, že v dôsledku zákroku voči podozrivým bolo služnou ABW zaistené elektronické vybavenie, ktoré sa používalo na monitorovanie železničných tratí, vrátane videokamier, vysielačov signálu GPS a pamäťových kariet.