Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 26. február 2024Meniny má Viktor
< sekcia Zahraničie

Poľsko sa pokúsilo zablokovať plán legislatívnych priorít EÚ na 2022

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

O legislatívnych prioritách sa diskutovalo v utorok na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti v Bruseli.

Varšava 14. decembra (TASR) - Poľsko sa v utorok pokúsilo v Bruseli zablokovať plán legislatívnych priorít Európskej únie na rok 2022. Dôvodom je neschválenie poľského národného plánu obnovy Európskou komisiou, informovala agentúra PAP s odvolaním sa na zdroje z EÚ.

O legislatívnych prioritách sa diskutovalo v utorok na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti v Bruseli.

Podľa zdroja v Bruseli stály predstaviteľ Poľska pri EÚ Andrzej Sadoš vysvetlil, že Varšava nemôže súhlasiť s prijatím spoločnej deklarácie o legislatívnych prioritách EÚ na budúci rok v jej súčasnej podobe, a to pre klauzulu, podľa ktorej EÚ využije všetky dostupné nástroje na ochranu právneho štátu v členských štátoch.

Sadoš na stretnutí zdôraznil, že využitie "všetkých dostupných nástrojov" zo strany inštitúcií EÚ a členských štátov sa môže zvrhnúť na neprijateľný politický nátlak na ostatné členské štáty.

Ako príklad takéto politického tlaku Sadoš uviedol prípad Poľska, keď EK zablokovala financie na realizáciu poľského národného plánu obnovy. "Bez odôvodnenia," upozornil Sadoš podľa rozhlasovej stanice RMF FM a dodal, že ide o prejav uplatňovania dvojakého metra voči Poľsku.

Po tejto námietke poľského veľvyslanca slovinské predsedníctvo nariadilo prestávku, po ktorej Sadoša podporil maďarský kolega.

Právnici Rady EÚ sa však podľa RMF FM zhodli, že na prijatie predmetného dokumentu nie je potrebná jednomyseľnosť – bol tak prijatý napriek nesúhlasu Poľska a Maďarska.