Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Poľsko si predvolalo izraelskú chargé d'affaires

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Na to, aby zákon vstúpil do platnosti, musí ho ešte schváliť Senáť a podpísať prezident Andrzej Duda.

Varšava 27. júna (TASR) - Poľsko v nedeľu oznámilo, že si na pondelok predvolalo izraelskú chargé d'affaires vo Varšave po tom, čo židovský štát označil za "nemorálny" nový poľský zákon, ktorý podľa expertov môže zablokovať nároky židov na odškodnenie v súvislosti s majetkami, ktoré im boli zhabané počas druhej svetovej vojny, keď bolo Poľsko pod okupáciou nacistického Nemecka. Informovala o tom agentúra AFP.

"Sme presvedčení, nanešťastie, že to, s čím sa tu stretávame, je situácia, ktorú určití izraelskí politici využívajú na vnútropolitické ciele," uviedol námestník poľského ministra zahraničných vecí Pawel Jablonski v štátnej televízii TVP. Dodal, že izraelskej chargé d'affaires Tal Benovej-Ariovej "vysvetlia rozhodnutým a faktickým spôsobom, o čo ide" vo veci legislatívy, ktorú dolná komora poľského parlamentu schválila vo štvrtok.

Na to, aby zákon vstúpil do platnosti, musí ho ešte schváliť Senáť a podpísať prezident Andrzej Duda.

Izraelské veľvyslanectvo vo Varšave vo štvrtok na svojom účte na Twitteri napísalo, že "tento nemorálny zákon bude mať vážny dosah na vzťahy medzi oboma krajinami". Táto legislatívna údajne preživším holokaustu a ich potomkom znemožní získať kompenzácie a prinavrátenie majetkov. Tento krok odsúdil i izraelský minister zahraničných vecí Jair Lapid. Na zrušenie návrhu tohto zákona vyzvali i Spojené štáty.

Autori návrhu argumentujú tým, že je nutný na to, aby bol zákon v súlade s verdiktom ústavného súdu z roku 2015, ktorý stanovuje povinný deadline, po ktorom už nebude možné voči administratívnym rozhodnutiam namietať. V závislosti od prípadu má ísť o lehotu 10-30 rokov.

Zavedenie tohto časového obmedzenia podľa rezortu poľskej diplomacie "povedie k eliminácii podvodov a nepresností, ktoré sa objavovali vo veľkej miere". "Nové pravidlá v nijakom prípade neobmedzujú možnosť (podania) občianskych žalôb s cieľom získať odškodnenie, a to bez ohľadu na národnosť či pôvod žalobcu," zdôrazňuje ministerstvo.

"Poľsko nie je v žiadnom prípade zodpovedné za holokaust, zverstvá spáchané nemeckým okupantom aj na poľských občanoch židovského pôvodu," vyhlásilo ministerstvo. Počas druhej svetovej vojny prišlo o život šesť miliónov Poliakov, pričom polovicu z nich tvorili židia.