< sekcia Zahraničie

V Poľsku začal súdny proces pre znesvätenie obrazu symbolom LGBT

Aktivistka za ľudské práva s čelenkou vo farbách dúhy stojí pred budovou súdu v poľskom meste Plock 13. januára 2021. Foto: TASR/AP

Na obrazoch boli postavy Panny Márie Čenstochovskej a Dieťaťa obklopené svätožiarou vo farbách dúhy.

Plock 13. januára (TASR) – Tri aktivistky za ľudské práva predstúpili v stredu pred súd v poľskom meste Plock, ktorý ich bude súdiť v kauze urážky náboženského cítenia, informovala agentúra AP.

Prípad Elžbiety P., Anny P. a Joanny G. sa týka udalostí v noci z 26. na 27. apríla 2019, keď boli okolo Kostola sv. Dominika v Plocku polepené nálepky s obrazom Panny Márie Čenstochovskej, na ktorých boli postavy Panny Márie a Dieťaťa obklopené svätožiarou vo farbách dúhy. Tieto nálepky sa potom objavili okrem iného na odpadkových košoch, dopravných značkách a na prenosnom WC.

Aktivistky už pred procesom tvrdili, že dúha miesto svätožiary mala vyjadrovať protest proti nepriateľstvu vplyvnej poľskej katolíckej cirkvi voči neheterosexuálnym menšinám. Mladé ženy však odmietajú, že by takéto nálepky lepili na smetné koše a toalety, ako to tvrdia vyšetrovatelia.

Ak súd uzná trojicu žien za vinnú z trestného činu urážky náboženského cítenia a znesvätenia obrazu Panny Márie Čenstochovskej, známej aj ako Čenstochovská Čierna Madona, hrozia im dva roky väzenia.

Ikona je umiestnená v paulínskom kláštore Jasna Góra v Čenstochovej, pochádzajúcom zo 14. storočia a označovanom za najvýznamnejšie pútnické miesto v Poľsku.

Agentúra AP dodala, že pred súdom v Plocku sa v stredu zišla skupina priaznivcov obvinených s dúhovými vlajkami a transparentmi s textom Dúha neuráža.

Táto kauza podľa AP je vyjadrením stretu medzi obhajcami slobody prejavu a zákonmi trestajúcimi urážku náboženského cítenia a viery v prevažne katolíckom Poľsku.

Hovorca Poľskej biskupskej konferencie Pawel Rytel-Andrianik vo svojom vyhlásení zverejnenom krátko po vypuknutí aféry v roku 2019 uviedol, že znevažovanie obrazu Panny Márie Čenstochovskej napĺňa Poľky a Poliakov bolesťou a úzkosťou, lebo ikona z Jasnej Góry je pre nich posvätná.