Quantcast
< sekcia Zahraničie

Poľsko by malo zrušiť senát Najvyššieho súdu, ktorý kritizovala EÚ

Poľský prezident Andrzej Duda, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Novú právnu úpravu ešte musí schváliť Senát a prezident Duda, ktorý je jej hlavným autorom.

Varšava 26. mája (TASR) - Poľskí zákonodarcovia v dolnej komore parlamentu schválili vo štvrtok zrušenie sporného disciplinárneho senátu poľského Najvyššieho súdu, ktorý pravicová vláda využíva na trestanie kritických sudcov a ktorý vyvolal odsúdenie Európskej únie. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Poľská vláda očakáva, že toto hlasovanie ukončí jej dlhodobý spor s EÚ, čo vydláždi cestu k dohode vedúcej k tomu, že Brusel vyplatí Poľsku zmrazené miliardy eur z európskeho fondu obnovy určeného na zotavenie sa z pandémie koronavírusu.

Hlasovanie v dolnej komore parlamentu bolo v pomere 231 hlasov k 208 a 13 poslancov sa zdržalo.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v parlamente pred hlasovaním vyhlásil, že predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová podľa očakávania podpíše spomínanú dohodu 2. júna vo Varšave.

Nová právna úprava pozmeňuje zákon o poľskom Najvyššom súde, ktorý musí teraz odstrániť svoj disciplinárny senát. Súdny dvor Európskej únie v Luxemburgu minulý rok rozhodol, že disciplinárny senát porušuje zásady právneho štátu v EÚ, a vyzval Poľsko, aby ho zrušil. Navyše, udelil Poľsku pokutu milión eur za každý deň existencie tohto senátu, pretože naďalej fungoval.

Kritici tvrdia, že zmena bude len povrchná, pretože sporný senát nahradí komora pre profesijnú zodpovednosť, ktorej členov vyberie prezident Andrzej Duda.

Novú právnu úpravu ešte musí schváliť Senát a prezident Duda, ktorý je jej hlavným autorom.

Disciplinárny senát poľského Najvyššieho súdu mal doteraz právomoc dohliadať na činnosť sudcov, rušiť ich imunitu, znižovať im platy a začať voči nim disciplinárne konania. Podľa EÚ tento orgán narúšal nezávislosť a nestrannosť sudcov, a tým aj európske právo.