Quantcast
< sekcia Zahraničie

Poľskom dodané húfnice Krab sú už na frontovej línii, uviedol Reznikov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Reznikov spresnil, že po húfniciach M777 a FH70 a samohybných húfniciach CAESAR a M109A3 sú poľské "kraby" v poradí už piatym typom platforiem kalibru 155 mm.

Varšava/Kyjev 9. júna (TASR) - Samohybné húfnice AHS Krab poľskej výroby dodané ukrajinskej armáde Poľskom sú už na frontovej línii a pripravené na aktívnu účasť v bojoch. Vo svojom príspevku na sociálnej sieti Facebook to vo štvrtok oznámil ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov.

Ako informovala agentúra PAP, podľa poľských médií dorazilo prvých 18 húfnic a podporné vozidlá na Ukrajinu už minulý týždeň.

Reznikov spresnil, že po húfniciach M777 a FH70 a samohybných húfniciach CAESAR a M109A3 sú poľské "kraby" v poradí už piatym typom platforiem kalibru 155 mm.

Reznikov zároveň informoval o stave výzbroje ukrajinskej armády a dodávkach zbraní a munície od jej partnerov. Vyslovil pritom osobitné poďakovanie Spojeným štátom, Spojenému kráľovstvu, Poľsku a pobaltským štátom za ich vojenskú podporu Ukrajine v jej boji proti ruským jednotkám na svojom území.

Ozbrojené sily Ukrajiny už podľa neho dostali "značné množstvo zbraní", aké by "stačilo na víťaznú obranu pred akoukoľvek armádou v Európe, nie však (tou) z Ruska," takže Ukrajina potrebuje ťažké zbrane čo najskôr.

Ukrajinský minister obrany osobitne vyzdvihol obetavosť a profesionalitu špecialistov štátneho koncernu Ukroboronprom, ktorí pre potreby armády zreštaurovali alebo opravili stovky jednotiek vojenskej a špeciálnej techniky, vrátane tej ukoristenej od ruských jednotiek.