Quantcast
< sekcia Zahraničie

Poľský exprezident Walęsa sa zotavuje po operácii srdca

Na archívnej snímke bývalý poľský prezident Lech Walesa. Foto: TASR/AP

Walęsa v nedeľu na sociálnych sieťach zverejnil video, v ktorom oznámil, že ho čaká zákrok na srdci, a obrátil sa na svojich priaznivcov s výzvou, aby sa zaňho modlili.

Varšava 15. marca (TASR) - Bývalý poľský prezident a odborársky aktivista Lech Walęsa v pondelok uviedol, že jeho operácia srdca prebehla v poriadku a cíti sa dobre. Informovala o tom agentúra AFP.

Walęsa v nedeľu na sociálnych sieťach zverejnil video, v ktorom oznámil, že ho čaká zákrok na srdci, a obrátil sa na svojich priaznivcov s výzvou, aby sa zaňho modlili.

"Ďakujem vám, všetko dobre dopadlo. Cítim sa dobre," napísal 77-ročný nositeľ Nobelovej ceny mieru na svojej facebookovej stránke. Jeho tajomník Marek Kaczmar pre agentúru AFP spresnil, že operácia trvala štyri a pol hodiny.

Pred operáciou Kaczmar informoval, že Walesa je v nemocnici v súvislosti s plánovanou výmenou batérie v kardiostimulátore, ale vyskytli sa komplikácie. "Niektorá časť drôtu, ktorá je v srdci, je pravdepodobne zlomená," uviedol.
Na archívnej snímke z 15. februára 1991 zľava prezident ČSFR Václav Havel, maďarský prezident Árpád Göncz, československý premiér Marián Čalfa, predseda maďarskej vlády József Antall a poľský prezident Lech Walesa.
Foto: Foto TASR - Pavel Neubauer

Walęsa, ktorý pracoval ako elektrikár v prístavnom meste Gdansk, šokoval komunistický blok i celý svet, keď v roku 1980 viedol štrajk 17.000 zamestnancov lodenice.

Komunistický režim bol vtedy donútený uznať Solidaritu ako prvú a jedinú nezávislú odborovú organizáciu v sovietskom bloku po tom, čo si v Poľsku získala milióny stúpencov.

Walęsa za vedenie Solidarity v roku 1983 získal Nobelovu cenu mieru. Neskôr, v roku 1990, sa stal prvým povojnovým demokraticky zvoleným prezidentom Poľska.