< sekcia Zahraničie

Poľský parlament schválil hlasovanie poštou v prezidentských voľbách

Na snímke vpravo dole šéf vládnucej poľskej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski počas hlasovania o odložení nedeľňajších prezdentských volieb kvôli organizačným problémom v poľskom parlamente vo Varšave 7. mája 2020. Vládnuca strana Právo a spravodlivosť tvrdí, že 12. júl 2020 je možný nový dátum volieb. Foto: TASR/AP

Sejm návrh zákona schválil jednoduchou väčšinou v pomere 236 k 213 hlasom.

Varšava 7. mája (TASR) – Dolná komora poľského parlamentu (Sejm) dnes schválila návrh zákona, ktorý určil hlasovanie poštou za jediný možný spôsob účasti na prezidentských voľbách, píše agentúra DPA.

Sejm návrh zákona schválil jednoduchou väčšinou v pomere 236 k 213 hlasom. Legislatívu musí ešte podpísať prezident. Poľské prezidentské voľby sa mali pôvodne konať túto nedeľu.

Šéf vládnucej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczynski včera oznámil, že voľby sa presunú na neskorší dátum.

"Po tom, čo Najvyšší súd vyhlási voľby, ktoré sa 10. mája 2020 neuskutočnia, za neplatné, ohlási predseda parlamentu nové prezidentské voľby v čo možno najskoršom termíne," napísali Kaczynski a jeho koaličný partner Jaroslaw Gowin na oficiálnom Twitterovom účte strany Právo a spravodlivosť. Náhradný termín konania volieb nebol nateraz stanovený.

Niekoľko niekdajších poľských prezidentov a predsedov vlád koncom apríla vyhlásilo, že sa nezúčastnia na prezidentských voľbách, ktoré sa majú v dôsledku pandémie konať korešpondenčne. Občanov vyzvali, aby urobili to isté.

Medzi signatárov otvoreného listu zverejneného na internete patria bývalí prezidenti Lech Walesa, Aleksander Kwasniewski a Bronislaw Komorowski, ako aj šiesti bývalí premiéri.

Voľby by sa podľa nich mali konať takým spôsobom, ktorý zaručuje tajné hlasovanie a nespochybňuje zásady nestrannosti a všeobecnosti volieb.

Korešpondenčné hlasovanie, ktoré presadila vládnuca strana, totiž nedokáže zaručiť, že tieto požiadavky budú splnené, zdôraznili signatári.