< sekcia Zahraničie

Predseda poľského Sejmu Kuchcinski v piatok odstúpi

Na archívnej snímke Marek Kuchcinski. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Kuchcinski novinárom vo Varšave povedal, že síce odstupuje, avšak opäť trval na tom, že nijaké zákony neporušil.

Varšava 8. augusta (TASR) - Zo svojej funkcie v piatok odstúpi predseda dolnej komory poľského parlamentu (Sejmu) Marek Kuchcinski. Urobí tak v dôsledku škandálu týkajúceho sa využívania vládneho lietadla na súkromné účely ním a členmi jeho rodiny, informovala agentúra AFP.

Kuchcinski novinárom vo Varšave povedal, že síce odstupuje, avšak opäť trval na tom, že nijaké zákony neporušil. Urobil tak v prítomnosti predsedu strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawom Kaczynským.

V stredu vyzvala na okamžité odvolanie Kuchcinského opozičná strana Občianska platforma (PO) za to, že niekoľko týždňov klame verejnosť.

Súkromná rozhlasová stanica Radio Zet podľa agentúry PAP v júli oznámila, že získala dokumenty, ktoré potvrdzujú, že Kuchcinského rodinní príslušníci vrátane jeho manželky, synov a dcéry v prvej polovici tohto roka viackrát leteli s ním vo vládnom lietadle.

Sám Kuchcinski podľa PAP potvrdil, že odkedy pred štyrmi rokmi nastúpil do úradu, jeho rodina ho sprevádzala na 23 letoch. Jeho manželka raz dokonca cestovala v lietadle sama.