< sekcia Zahraničie

Poľský premiér Morawiecki: Budeme pokračovať v reformách súdnictva

Poľský premiér Mateusz Morawiecki, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Obvinenia, že vládna strana Právo a spravodlivosť postupnými krokmi obmedzuje nezávislosť súdnictva, v posledných rokoch dominujú v politickej debate v krajine a dostali vládu do sporu s Bruselom.

Varšava 6. novembra (TASR) - Poľsko bude pokračovať v reforme svojho súdnictva, ale pokúsi sa vziať do úvahy stanovisko Európskej únie. V stredu to podľa poľskej tlačovej agentúry PAP vyhlásil premiér Mateusz Morawiecki.

"Poľské súdnictvo stále potrebuje hĺbkovú reformu. A my budeme v týchto reformách pokračovať takým spôsobom, aby boli pre našich partnerov v EÚ jasné a zrozumiteľné. Ale predovšetkým tak, aby boli vďaka nim naše súdy efektívne," povedal Morawiecki v rozhovore zverejnenom v stredu ráno, z ktorého citovala aj agentúra DPA.

Obvinenia, že vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) postupnými krokmi obmedzuje nezávislosť súdnictva, v posledných rokoch dominujú v politickej debate v krajine a dostali vládu do sporu s Bruselom.

Viacero justičných reforiem zavádzaných stranou PiS napadla Európska komisia na Súdnom dvore EÚ. A tento najvyšší súd EÚ v utorok rozhodol, že reformy znižujúce vek odchodu do dôchodku pre poľských sudcov všeobecných súdov sú v rozpore s právom Európskej únie.

Morawiecki povedal, že Poľsko "dôkladne" zanalyzuje rozhodnutie súdneho dvora. Poukázal však na to, že verdikt padol v súvislosti s jedným zákonom, ktorý už neplatí, pretože bol pred rokom novelizovaný.

Členovia PiS boli dlhodobými kritikmi poľského súdneho systému, ktorý vnímajú ako neefektívny, prospechársky a skorumpovaný pozostatok z komunistickej minulosti krajiny.