Quantcast
< sekcia Zahraničie

Poľský Sejm schválil sporný mediálny zákon

Ľudia protestujú na obranu slobody médií vo Varšave 10. augusta 2021. Foto: TASR/AP

Opozícia tento zákon vníma ako útok na súkromnú televíziu TVN24, ktorú vlastní americká spoločnosť Discovery prostredníctvom subjektu registrovaného v Holandsku.

Varšava 11. augusta (TASR) - Poľský Sejm v stredu večer schválil novelu mediálneho zákona umožňujúcu vlastníctvo médií v Poľsku iba subjektom sídliacim v krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru (EHS). Tieto subjekty zároveň nesmú byť závislé od spoločností či osôb registrovaných mimo EHS. Za novelu hlasovalo 228 poslancov, 216 bolo proti a desať sa zdržalo.

Opozícia tento zákon vníma ako útok na súkromnú televíziu TVN24, ktorú vlastní americká spoločnosť Discovery prostredníctvom subjektu registrovaného v Holandsku.

Parlamentné hlasovanie v priamom prenose vysielala televízia TVP Info.

Ako zhodnotila agentúra AP, ak zákon podpíše prezident Andrzej Duda, Discovery bude musieť predať svoj rozhodujúci podiel v televízii TVN24. Tá sa dlhodobo stavia kriticky voči vláde. AP zároveň zdôraznila, že v praxi sa tento zákon dotkne iba TVN24.

Sejm popoludní na návrh opozície odhlasoval odklad rokovania o zákone na september, avšak po opakovanom hlasovaní iniciovanom predsedníčkou parlamentu Elzbietou Wittekovou z vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) sa v debate napokon pokračovalo. Opozícia obvinila vládu z kupovania poslaneckých hlasov.

Podľa poľskej vlády má zákon zamedziť šíreniu vplyvu Ruska a Číny. Opozícia však zákon vníma ako pokus vlády obmedziť nezávislosť masmédií v krajine.

Strana Dohoda (Porozumienie) predtým oznámila, že opúšťa vládnu koalíciu vedenú stranou Právo a spravodlivosť (PiS) v reakcii na plánované odvolanie vicepremiéra a ministra rozvoja, práce a technológií Jaroslawa Gowina (Dohoda). Dohoda naposledy kritizovala daňové reformy, ktoré sú súčasťou poľského programu ekonomického rozvoja. Gowin okrem toho odmietal podporiť aj spomínanú novelu mediálneho zákona.

Vláda sa tak ocitla v menšinovom postavení a stredajšia parlamentná dráma okolo novely mediálneho zákona viedla k špekuláciám o možných predčasných voľbách.