Quantcast
< sekcia Zahraničie

Poľský veľvyslanec v Izraeli zostane vo vlasti pre spor o zákone

Ľudia protestujú na obranu slobody médií vo Varšave 10. augusta 2021. Foto: TASR/AP

Izraelské ministerstvo zahraničných vecí takisto oznámilo, že poľskému veľvyslancovi v Izraeli - ktorý je v súčasnosti na dovolenke vo svojej domácej krajine - odporúča, aby sa do Izraela nevracal.

Varšava 17. augusta (TASR) - Poľská vláda v pondelok oznámila, že poľský veľvyslanec v Izraeli zostane až do odvolania vo vlasti, informovala agentúra AP. Poľsko počas víkendu prijalo zákon o reštitúciách, ktorý zhoršil vzťahy tejto krajiny s Izraelom.

Poľské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že poľský veľvyslanec v Izraeli Marek Magierowski zostane v Poľsku až do odvolania v reakcii na "neoprávnené konanie" Izraela a "neprijateľné vyjadrenia" členov izraelskej vlády.

Izrael počas víkendu rázne kritizoval zákon, ktorý poľský prezident Andrzej Duda podpísal v sobotu - napriek nesúhlasu Izraela a USA. Tento zákon preživším holokaust obmedzí nárok na reštitúcie majetku skonfiškovaného bývalým komunistickým režimom.

Izraelský minister zahraničných vecí Jair Lapid následne vedúcemu izraelskej diplomatickej misie vo Varšave (chargé d'affaires) prikázal, aby sa okamžite vrátil do Izraela na konzultácie. Nový izraelský veľvyslanec, ktorý mal do Varšavy ešte len odletieť, zostane podľa Lapida v Izraeli.

Izraelské ministerstvo zahraničných vecí takisto oznámilo, že poľskému veľvyslancovi v Izraeli - ktorý je v súčasnosti na dovolenke vo svojej domácej krajine - odporúča, aby sa do Izraela nevracal.

Duda v sobotu povedal, že záležitosť pozorne analyzoval a rozhodol sa zákon podpísať s cieľom ukončiť právnu neistotu a podvody spojené s majetkom, ktorého vlastníctvo je sporné. Prezident podľa svojich slov rázne odmieta akékoľvek tvrdenia o tom, že zákon je namierený špeciálne proti Židom, ktorí prežili holokaust.

Zákon stanovuje 30-ročný časový limit na vznesenie námietok proti konfiškáciám majetku, ktorý bol zhabaný najmä v období komunizmu. Na základe zákona nie je možné napadnúť žiadne administratívne rozhodnutie z tohto obdobia, čo podľa AP znamená, že vlastníci, ktorým počas komunizmu skonfiškovali majetok, nemôžu byť odškodnení.

V druhej svetovej vojne zahynulo šesť miliónov Poliakov, z toho polovica židovského pôvodu. Komunistické úrady po vojne znárodnili obrovské množstvo nehnuteľností, ktoré boli často opustené, pretože ich majitelia zahynuli alebo utiekli.

Po páde komunistického režimu v Poľsku v roku 1989 krajina neprijala dostatočne vyčerpávajúci reštitučný zákon tak, ako to urobili iné krajiny v strednej a východnej Európe.