< sekcia Zahraničie

Pompeo kritizoval čínsky zákon o národnej bezpečnosti v Hongkongu

Na snímke americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo. Foto: TASR/AP

Návrh zákona o národnej bezpečnosti prerokuje Celočínske zhromaždenie ľudových zástupcov, ktorého týždeň trvajúce zasadanie sa začalo v piatok.

Washington 22. mája (TASR) - Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo sa v piatok kriticky vyjadril k úsiliu Číny prevziať kontrolu nad legislatívou v oblasti bezpečnosti na území Hongkongu. Informovala o tom agentúra AP.

"Hongkong prekvital ako bašta slobody. USA dôrazne naliehajú na Peking, aby prehodnotil svoj nešťastný návrh (zákona), dodržiaval svoje medzinárodné záväzky a rešpektoval vysoký stupeň autonómie, demokratické inštitúcie a občianske slobody v Hongkongu, ktoré sú kľúčom k zachovaniu jeho osobitného štatútu podľa legislatívy USA," uviedol Pompeo vo vyhlásení zverejnenom v piatok na Twitteri. USA podľa neho stoja na strane obyvateľov Hongkongu.

Návrh zákona o národnej bezpečnosti prerokuje Celočínske zhromaždenie ľudových zástupcov, ktorého týždeň trvajúce zasadanie sa začalo v piatok. Zákon zakáže aktivity smerujúce k odtrhnutiu Hongkongu od Číny, podvratnú činnosť zameranú voči centrálnej vláde, zasahovanie zahraničia do miestnej politiky a terorizmus. Prodemokratickí zákonodarcovia v Hongkongu s návrhom nesúhlasia.

Rozhodnutie ignorovať vôľu obyvateľov Hongkongu by podľa Pompea bol "smrtiaci úder vysokému stupňu autonómie, ktorú Peking Hongkongu sľúbil" v čínsko-britskej deklarácii v roku 1984. Na základe tejto deklarácie sa bývalá britská kolónia Hongkong v roku 1997 opätovne dostala pod čínsku správu.

Hongkongom vlani otriasli sedem mesiacov trvajúce masívne a niekedy násilné protesty proti úsiliu Pekingu posilniť svoje mocenské postavenie v tomto poloautonómnom regióne.