< sekcia Zahraničie

Pompeo sa v Mexiku poďakoval za úsilie v otázke nelegálnej migrácie

Na archívnej snímke Mike Pompeo. Foto: TASR/AP

Agentúra DPA pripomenula, že v pondelok uplynie lehota, ktorú dal americký prezident Donald Trump 7. júna Mexiku, aby podniklo kroky na zastavenie prílevu nelegálnych migrantov.

Mexiko/San Salvador 22. júla (TASR) - Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo ocenil v nedeľu Mexiko za snahy o potlačenie nelegálnej migrácie a tamojšiemu partnerovi sa poďakoval za opatrenia, po ktorých za znížil počet migrantov prichádzajúcich na hranice USA.

Pompeo sa v tomto duchu vyjadril počas svojej návštevy Mexika a rokovania s tamojším šéfom diplomacie Marcelom Ebrardom deň pred termínom, ktorý Washington stanovil na posúdenie pokroku v tejto oblasti, píše agentúra DPA.

"Podľa prvých náznakov" sa zdá, že úsilie Mexika "vedie k zníženiu prílevu nelegálnych migrantov, ktorí prichádzajú na južnú hranicu USA", píše sa vo vyhlásení amerického ministerstva zahraničných vecí.

"Minister Pompeo sa poďakoval ministrovi zahraničných vecí Ebrardovi za zvýšené úsilie pri zaisťovaní prisťahovalectva v Mexiku," dodalo ministerstvo.

Agentúra DPA pripomenula, že v pondelok uplynie lehota, ktorú dal americký prezident Donald Trump 7. júna Mexiku, aby podniklo kroky na zastavenie prílevu nelegálnych migrantov.

Medzi opatreniami proti migrácii Mexiko napríklad nasadzuje na svoje hranice s USA a Guatemalou armádu. Americká pohraničná stráž zaevidovala v júni o 28 percent migrantov menej než ich bolo v máji.

Vrcholové stretnutie diplomatov v Mexiku potvrdilo, že vzťahy medzi Washingtonom a Mexikom sa od začiatku júna značne upokojili. Prezident Trump vtedy svojmu južnému susedovi pohrozil clami, pokiaľ by nekonal dôrazne v otázke zmiernenia prílevu migrantov, zhodnotila agentúra AP.

Pompeo neskôr v nedeľu z Mexika odcestoval na návštevu Salvádoru. Mexiko dosiahlo v otázke migrácie "skutočný pokrok", povedal Pompeo na tlačovej konferencii v San Salvadore.

Šéf americkej diplomacie navštívil Mexiko a Salvádor v rámci svojho regionálneho turné, počas ktorého už rokoval s predstaviteľmi v Argentíne a Ekvádore.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.