Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. júl 2024Meniny má Dušana
< sekcia Zahraničie

Popko: Nepriateľ sa snaží držať Kyjevčanov v psychickom napätí

Ľudia sa zhromažďujú v stanici metra, ktorá sa používa ako úkryt pred bombami počas raketového útoku v Kyjeve na Ukrajine. Foto: TASR/AP

Popko v pondelok ráno na sociálnej sieti Telegram napísal, že Rusko sa snaží intenzívnejšími útokmi vyčerpať protivzdušnú obranu Ukrajiny.

Kyjev 29. mája (TASR) - Ukrajinské hlavné mesto Kyjev zažilo v noci na pondelok už druhú noc po sebe vzdušné útoky. Nikto pri nich neutrpel zranenia, oznámil ráno šéf kyjevskej vojenskej správy Serhij Popko. TASR prevzala správu z portálu britského denníka The Guardian.

Išlo už o 15. útok ruských síl na Kyjev od začiatku mája. Predchádzajúci úder v nedeľu v noci bol najväčším útokom dronmi od začiatku ruskej invázie a zahynuli pri nich dvaja ľudia. Po ňom sa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poďakoval protivzdušnej obrane a uviedol, že "je vďačný každému jednému človeku".

Popko v pondelok ráno na sociálnej sieti Telegram napísal, že Rusko sa snaží intenzívnejšími útokmi vyčerpať protivzdušnú obranu Ukrajiny. "Nepriateľ sa snaží držať civilné obyvateľstvo v nadmernom psychickom napätí," uviedol.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko dodal: "Ďalšia ťažká noc pre hlavné mesto. Ale vďaka profesionalite našich obrancov nie sú výsledkom vzdušného útoku barbarov na Kyjev žiadne škody ani skaza na infraštruktúre a na iných objektoch či na bytových domoch."

Záchranári v noci na pondelok zasahovali v byte v Sevčenkivskom obvode v Kyjeve, odkiaľ im hlásili dym. Ukázalo sa však, že ide o prípad "zhoreného jedla na sporáku. Aj toto sa stáva..." dodal starosta Kličko.

Protivzdušná obrana v ukrajinskom hlavnom meste zničila v noci na pondelok viac ako 40 ruských dronov a rakiet. Informovala o tom ruskojazyčná verzia BBC o odvolaním sa na šéfa kyjevskej vojenskej správy Popka.

Výbuchy bolo v noci počuť aj v prístavnom meste Odesa.

V niektorých oblastiach na východe Ukrajiny bol vyhlásený letecký poplach, ktorý sa neskôr rozšíril na celé jej územie.