Quantcast
< sekcia Zahraničie

Poradca premiéra Johnsona varoval pred dôsledkami uvoľnenia opatrení

Britský premiér Boris Johnson hovorí počas brífingu 12. júla 2021 v Londýne. Foto: TASR/AP

V Británii v poslednom období prudko stúpol počet nových prípadov nákazy, hospitalizácií i úmrtí v dôsledku šírenia vysoko nákazlivého koronavírusového variantu delta.

Londýn 16. júla (TASR) - Počet hospitalizácií v Británii môže počas nadchádzajúcich niekoľko týždňov dosiahnuť "značne znepokojujúcu" úroveň, upozornil vo štvrtok poradca britskej vlády v oblasti zdravotníctva Chris Whitty. Jeho vyjadrenia prišli krátko pred uvoľnením takmer všetkých protipandemických obmedzení v krajine. Informuje o tom agentúra DPA.

"Nemali by sme podceniť, že by sme sa opäť mohli rýchlo dostať do ťažkostí," podotkol Whitty. V súvislosti so zaočkovanosťou obyvateľov je na tom Británia síce dobre, napriek tomu "ešte nie sme z najhoršieho vonku", povedal poradca vo štvrtok vo večerných hodinách na webinári londýnskeho Vedeckého múzea.

Väčšina opatrení a obmedzení zavedených pre pandémiu koronavírusu – vrátane povinného nosenia rúšok v niektorých uzavretých verejných priestoroch či otvorenia nočných barov – sa v Británii rušia v pondelok 19. júla. Premiér Boris Johnson predtým varoval, aby po uvoľnení opatrení ľudia neprestali byť opatrní.

V Británii v poslednom období prudko stúpol počet nových prípadov nákazy, hospitalizácií i úmrtí v dôsledku šírenia vysoko nákazlivého koronavírusového variantu delta. Vo štvrtok v krajine zaznamenali 63 úmrtí, čo bol najvyšší počet od konca marca tohto roka.

Vedecké poradné grémium počíta s tým, že po uvoľnení opatrení v Británii príde do nemocníc najmenej 1000 pacientov s koronavírusom denne, dodáva DPA.