< sekcia Zahraničie

Poradca šéfa Roskosmosu údajne pracoval pre tajnú službu NATO

Na archívnej snímke z 10. januára 2016 Ivan Safronov sa pozerá na fotografa v jeho pracovni vo vydavateľskom dome Kommersant v Moskve. Foto: TASR/AP

Ivan Safronov v polovici mája nastúpil na post poradcu generálneho riaditeľa spoločnosti Roskosmos Dmitrija Rogozina.

Moskva 7. júla (TASR) - Zadržaný poradca generálneho riaditeľa ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Ivan Safronov je podozrivý zo spolupráce s "jednou z tajných služieb NATO".

S odvolaním sa na tlačovú službu ruskej tajnej služby FSB o tom informovala agentúra Interfax.

Podľa agentúry je Safronov podozrivý zo zhromažďovania a odovzdávania informácií o vojensko-technickej spolupráci, obrane a bezpečnosti Ruska, ktoré sú predmetom štátneho tajomstva. Zhromažďoval ich na základe pokynov jednej z tajných služieb NATO, uviedla FSB vo svojom vyhlásení.

Roskosmos predtým potvrdil, že Safronov - poradca šéfa tejto vesmírnej agentúry Dmitrija Rogozina - bol v utorok zadržaný na základe podozrenia z vlastizrady. Roskosmos pritom zdôraznil, že Safronovovo zadržanie nesúvisí s jeho prácou v štátnej vesmírnej korporácii.

Nemenovaný informovaný zdroj pre Interfax uviedol, že zadržanie a medzičasom už aj obvinenie Safronova môže súvisieť s jeho predchádzajúcou novinárskou prácou a materiálmi s vojenskou tematikou.

Spravodajský portál Novaja gazeta napísal, že vlani v lete sa vyšetrujúce orgány zaoberali Safronovovým článkom o dodávke stíhačiek Su-35 do Egypta, ktorý vyšiel v denníku Kommersant. Vyšetrovatelia spísali protokol a konštatovali v ňom, že v danom článku boli použité informácie, ktoré sú štátnym tajomstvom.

Na post poradcu generálneho riaditeľa Roskosmosu Dmitrija Rogozina nastúpil Ivan Safronov v polovici mája.

Predtým pracoval v denníkoch Vedomosti a Kommersant, z ktorého bol prepustený spolu s kolegom Maximom Ivanovom za nedodržiavanie novinárskych štandardov v súvislosti s vydaním článku o možnej demisii Valentiny Matvijenkovej z funkcie predsedníčky Rady federácie, hornej komory ruského parlamentu.

V ten istý deň na znak solidarity s prepustenými kolegami podalo výpoveď ďalších 11 redaktorov vnútropolitickej redakcie Kommersantu.