Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 1. október 2023Meniny má Arnold
< sekcia Zahraničie

Porošenko príde do Minska na rokovania v tzv. normandskom formáte

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Petro Porošenko mieri do bieloruskej metropoly Minsk na rokovania v tzv. normandskom formáte - lídrov Ukrajiny, Ruska, Nemecka a Francúzska.

Kyjev 11. februára (TASR) - Ukrajinský prezident Petro Porošenko mieri do bieloruskej metropoly Minsk na rokovania v tzv. normandskom formáte - lídrov Ukrajiny, Ruska, Nemecka a Francúzska. Informovala o tom dnes agentúra TASS s odvolaním sa na tlačové oddelenie ukrajinského prezidenta.

"Idem do Minska, aby som okamžite, bezpodmienečne, bez akýchkoľvek podmienok zastavil paľbu a začal politický dialóg," citovalo Porošenka jeho tlačové oddelenie.

Do Minska by mali dnes prísť aj prezidenti Ruska a Francúzska, Vladimir Putin a Francois Hollande, ako aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Šéf francúzskej diplomacie Laurent Fabius podľa agentúry Reuters medzitým oznámil, že konanie schôdzky v Minsku zameranej na urovnanie konflikt na Ukrajine je vysoko pravdepodobné, a to aj napriek nevyriešeným otázkam. Rokovania označil za poslednú šancu.

Medzi nevyriešené otázky v prípravných rokovaniach na nižšej úrovni Fabius zaradil budúci štatút východných oblastí Ukrajiny, mechanizmus zabezpečenia zvrchovanosti ukrajinských hraníc a podmienky prímeria. Zdôraznil, že Francúzsko je proti dodávkam zbraní ukrajinskej armáde a podporuje politické riešenie konfliktu.

V utorok sa v Minsku konali rokovania kontaktnej skupiny o ukrajinskej kríze. Bieloruské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že rozhovory budú dnes pokračovať.

Na týchto rokovaniach zúčastnili niekdajší ukrajinský prezident Leonid Kučma, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruska na Ukrajine Michail Zurabov, švajčiarska diplomatka Heidi Tagliaviniová zastupujúca predstaviteľka Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ako aj predstavitelia samozvanej Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky Denis Pušilin a Vladislav Dejnego.