Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Zahraničie

Porošenkova strana viní Zelenského z nekalých nákupov uhlia z Ruska

Na archívnej snímke Petro Porošenko. Foto: TASR/AP

Obvinenia proti Zelenskému plánuje strana podať aj na Európsky súd pre ľudské práva so sídlom v Štrasburgu.

Kyjev 28. decembra (TASR) - Strana Európska solidarita bývalého prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka podala v utorok podnet Ukrajinskej bezpečnostnej službe (SBU). Viní v ňom súčasné vedenie krajiny na čele s prezidentom Volodymyrom Zelenským z nákupov uhlia z Ruska, ktoré však v skutočnosti pochádza z "baní ukradnutých okupačnou mocou" na východe Ukrajiny. Informoval o tom ukrajinský spravodajský web Novoje vremia.

Poslankyňa Európskej solidarity Iryna Heraščenková oznámila, že strana podala podnet aj Štátnemu úradu vyšetrovania a generálnej prokuratúre, tam ho však podľa agentúry TASS neprijali.

Porošenkova strana taktiež obviňuje Zelenského z podnikania "systematických krokov na obnovenie závislosti krajiny od dodávok uhlia z Ruskej federácie", cituje z vyhlásenia tlačovej služby Európskej solidarity server Novoje vremia.

Vláda okrem toho z Ruska nakupuje aj elektrinu, čím podľa strany bývalého najvyššieho predstaviteľa Ukrajiny financuje "z ukrajinského rozpočtu" režim ruského prezidenta Vladimira Putina. Európska solidarita sa domnieva, že takéto kroky vykazujú znaky trestných činov vlastizrady a zosnovania zločineckej skupiny.

Obvinenia proti Zelenskému plánuje strana podať aj na Európsky súd pre ľudské práva so sídlom v Štrasburgu, píše ďalej TASS.

Heraščenková zároveň označila nedávno začaté trestné stíhanie proti Porošenkovi za "vyfabrikované a politicky motivované".

Štátny úrad vyšetrovania minulý týždeň uviedol, že Porošenko je podozrivý z "vlastizrady" a "podpory teroristických organizácií". Podľa predložených obvinení Porošenko počas výkonu prezidentskej funkcie v rokoch 2014 až 2015 pomohol samozvanej Doneckej ľudovej republike a Luhanskej ľudovej republike s predajom uhlia za približne 1,5 miliardy ukrajinských hrivien (48,8 milióna eur) Kyjevu. V prípade preukázania viny hrozí Porošenkovi až 15-ročné väzenie.