Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. apríl 2024Meniny má Dana a Danica
< sekcia Zahraničie

Portugalsko prevzalo rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

V druhom polroku 2021 vystrieda Portugalsko na čele Rady EÚ Slovinsko.

Lisabon 1. januára (TASR) – Portugalsko prevzalo v piatok od Nemecka rotujúce polročné predsedníctvo v Rade Európskej únie. Pod heslom Čas konať: spravodlivá, zelená a digitálna obnova sa ľavicová vláda v Lisabone chce zamerať okrem iného na realizáciu cieľov mnohomiliardového balíka pomoci pri koronakríze.

„Je to česť a veľká zodpovednosť prevziať štafetu od Nemecka a kancelárky Angely Merkelovej," napísal na sociálnej sieti portugalský premiér António Costa.

Krajina na juhozápadnom okraji Európy, ktorá má 10,3 milióna obyvateľov, sa predsedníctva v Rade EÚ ujala po štvrtý raz. Úniu počas tohto obdobia čaká viacero náročných úloh vrátane riešenia dôsledkov pandémie, píše agentúra DPA.

Poprednými prioritami sú očkovacia kampaň v celej Európe a implementácia ozdravného plánu pomoci s jeho ambicióznymi cieľmi, no tiež problémy spôsobené brexitom, aj keď Spojené kráľovstvo s EÚ dosiahlo dohodu o budúcom obchode a spolupráci na poslednú chvíľu pred ukončením tzv. prechodného obdobia na prelome rokov.

Úlohou Portugalska bude najbližších šesť mesiacov organizovať ministerské stretnutia v Bruseli a sprostredkovať riešenie agendy EÚ medzi členskými štátmi s cieľom dosiahnuť konsenzus v citlivých otázkach.

Jednou z nich bude návrh Európskej komisie na spoločnú migračnú politiku. Za ďalšie ťažisko svojho predsedníctva označil Lisabon posilnenie vzťahov Únie s Afrikou. V druhom polroku 2021 vystrieda Portugalsko na čele Rady EÚ Slovinsko.