Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 18. máj 2026Meniny má Viola
< sekcia Zahraničie

Potápači našli telá štyroch talianskych turistov v podmorskej jaskyni

Príslušníci Maldivských národných obranných síl (MNDF) nesú truhlu s pozostatkami potápača Mohameda Mahudheeho, ktorý zahynul počas pátracej a záchrannej operácie po nezvestných štyroch Talianov, počas jeho pohrebu v maldivskom meste Malé 16. mája 2026. Na Maldivách zomrel jeden z potápačov, ktorí pátrajú po telách štyroch utopených Talianov po nehode v tejto turistickej destinácii v Indickom oceáne. Tímy z Maldivských národných obranných síl (MNDF) už tretí deň hľadajú Talianov, ktorí sa vo štvrtok snažili preskúmať podmorské jaskyne. Štyri osoby sú nezvestné a telo piatej úrady našli ešte v deň zmiznutia. Pátracia akcia pokračuje aj napriek nepriaznivému počasiu. Foto: TASR/AP

K tragédii došlo minulý štvrtok neďaleko ostrova Alimathaa, kde sa Taliani pokúšali preskúmať podmorské jaskyne.

Rím/Malé 18. mája (TASR) - Telá štyroch talianskych turistov, ktorí sa minulý týždeň utopili pri nehode na Maldivách, potápači našli v podmorskej jaskyni. Potvrdilo to v pondelok talianske ministerstvo zahraničných vecí, píše TASR podľa správy agentúry DPA.

Pátranie trvalo niekoľko dní a bolo prerušené po tom, čo cez víkend zomrel pri akcii jeden vojenský potápač. Maldivské národné obranné sily na sociálnej sieti X uviedli, že v najbližších dňoch sa uskutočnia ďalšie ponory, aby telá utopených turistov dostali na povrch.

K tragédii došlo minulý štvrtok neďaleko ostrova Alimathaa, kde sa Taliani pokúšali preskúmať podmorské jaskyne. Podľa predbežných zistení vyšetrovateľov zostúpili potápači do hĺbky približne 50 metrov. Telo jedného z nich záchranári objavili už krátko po incidente.

Posádka výletnej lode Duke of York, ktorú zahraniční klienti využívajú na prepravu na miesto potápania, zalarmovala pobrežnú stráž po tom, čo skupina prekročila časový limit na vynorenie. Príčina nehody ostáva neznáma.

Experti preverujú, či k tragédii prispelo zlyhanie techniky, nedodržanie dekompresných postupov vo veľkej hĺbke alebo nečakané silné morské prúdy. Poveternostné podmienky na mieste potápania boli vo štvrtok nepriaznivé natoľko, že meteorologická služba vydala pre oblasť výstrahu žltého stupňa.