< sekcia Zahraničie

Povinné rúška na verejnosti zavádza aj Bulharsko

Ilustračná foto. Foto: TASR/AP

V Bulharsku doposiaľ evidujú 359 prípadov nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2 vrátane ôsmich úmrtí.

Sofia 30. marca (TASR) - V Bulharsku v pondelok vyhlásili povinné nosenie ochranných rúšok na verejnosti. Opatrenie má pomôcť zamedziť ďalšiemu šíreniu nového druhu koronavírusu. Oznámil to bulharský minister zdravotníctva Kiril Ananiev, píše agentúra DPA.

Ananiev uviedol, že príslušné opatrenie sa vzťahuje na interiéry aj exteriéry. Podobné opatrenie zaviedlo v pondelok aj Rakúsko.

Ananiev nešpecifikoval, ktoré typy rúšok sú povinné. Zdravotníckych rúšok je v bulharských lekárňach aktuálne nedostatok a ak sú aj k dispozícii, zákazník si môže kúpiť iba päť kusov.

Vláda najchudobnejšej členskej krajiny EÚ zároveň v pondelok rozhodla, že poskytne finančnú podporu spoločnostiam zasiahnutým pandémiou koronavírusu.

Dotknutí zamestnanci dostanú 60 percent svojej mzdy prostredníctvom vládneho programu zachovania pracovných miest. Túto možnosť môžu využiť maloobchodníci, hotely a reštaurácie, oblasť dopravy, ako aj sektor kultúry a cestovného ruchu.

V Bulharsku doposiaľ evidujú 359 prípadov nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2 vrátane ôsmich úmrtí. Skutočný počet prípadov infikovania sa novým koronavírusom v krajine je však pravdepodobne oveľa vyšší.

Vrchol pandémie sa v tejto balkánskej krajine očakáva zhruba v čase, keď pravoslávna cirkev slávi Veľkú noc, teda 19. apríla. Bulharská pravoslávna cirkev nechce zatvárať kostoly, majú sa však dezinfikovať.