Quantcast
< sekcia Zahraničie

Požiar v ropnom termináli Matanzas hasiči dostali pod kontrolu

Muž s mobilným telefónom kráča na pláži neďaleko požiaru skladiska paliva v provincii Matanzas na Kube 8. augusta 2022. Foto: TASR/AP

Požiar vznikol v piatok po úderu blesku a počas víkendu a pondelka sa vznietili štyri zásobníky ropy, čo sprevádzali obrovské výbuchy.

Havana 10. augusta (TASR) - Hasiči dostali pod kontrolu ničivý požiar v ropnom termináli Matanzas na Kube. Stúpajúce stĺpy hustého dymu sa zmenšili a jeho farba sa postupne mení z čiernej na sivú. TASR informuje na základe správy agentúry Reuters.

Podľa očitých svedkov plamene spustošili v najväčšom kubánskom ropnom termináli štyri z desiatich obrovských zásobníkov ropy. Uskladnený vykurovací olej a nafta slúžia predovšetkým na výrobu elektriny v neďalekej Elektrárni Antonia Guiterasa. Jej odstavenie prehĺbilo krízu v zásobovaní elektrinou na Kube.

Požiar vznikol v piatok po úderu blesku a počas víkendu a pondelka sa vznietili štyri zásobníky ropy, čo sprevádzali obrovské výbuchy. Napriek úsiliu miestnych hasičov podporovaných posilami z Mexika a Venezuely sa oheň dlho nedarilo dostať pod kontrolu. Až v priebehu utorka sa hasiči dostali k samotnému ohnisku požiaru.

"Dnes sa nám požiar podarilo dostať pod kontrolu," povedal v štátnej televízii vysokopostavený úradník ministerstva vnútra Rolando Vecino.

Po sobotnom výbuchu druhej nádrže zomrel podľa oficiálnych údajov pri hasení jeden hasič a 14 ďalších zostalo nezvestných. Ďalších päť ľudí je stále v kritickom stave. Podľa úradov ropa nekontaminovala neďaleký záliv Matanzas, doteraz však nezverejnili údaje o tom, koľko paliva požiar zničil.

Komunistami riadená Kuba je v ekonomickom úpadku, ktorý sprevádzajú časté výpadky prúdu a problémy v zásobovaní. Nedostatok benzínu a iných komodít už vo viacerých regiónoch vyvolal lokálne protesty.