< sekcia Zahraničie

Praha má automat na básne - poeziomat

Egon Bondy, archívne foto. Foto: TASR

Náklady na poeziomat, ktorý mal pôvodne byť na Karlovom námestí, s čím však nesúhlasili pamiatkari, dosiahli viac ako 200.000 Kč.

Praha 2. marca (TASR) - Verše českého básnika a filozofa Egona Bondyho, ktorý prežil posledné roky života v Bratislave, zazneli ako prvé v Prahe z automatu na básne - "poeziomatu", ktorý na tamojšom Námestí mieru odhalili v nedeľu minister kultúry ČR Daniel Herman a starostka Prahy 2 Jana Černochová. Informovali o tom dnes české elektronické i printové médiá.

Autormi poeziomatu sú podľa návrhu Ondřeja Kobzu Jitka Tomsová a Vít Ježek, technická realizácia projektu je dielom Václava Černého. Audionahrávky veršov poskytol okruh Vltava verejnoprávneho Českého rozhlasu, v ponuke je napríklad poézia laureáta Nobelovej ceny za literatúru Jaroslava Seiferta, ale aj Zbyňka Hejdu, Vladimíra Holanda, Ivana Magora Jirousa, Jáchyma Topola a ďalších viac ako tucta básnikov, a to všetko v interpretácii samotných autorov.

Náklady na poeziomat, ktorý mal pôvodne byť na Karlovom námestí, s čím však nesúhlasili pamiatkari, dosiahli viac ako 200.000 Kč. Autor návrhu by ho rád dostal podľa vlastných slov aj napríklad do New Yorku alebo Berlína. V ukrajinskom Kyjeve by sa v zmysle dohody s tamojším Českým centrom mal inštalovať už v apríli.