< sekcia Zahraničie

PRALI MILIARDY DOLÁROV: Obžalovali 28 Severokórejčanov a 5 Číňanov

Foto: TASR/AP

Gang si založil pobočky v krajinách na celom svete vrátane Thajska, Líbye, Rakúska, Ruska, Číny a Kuvajtu, a prostredníctvom popredných bánk spracúval platby v amerických dolároch.

Washington 29. mája (TASR) - Americké ministerstvo spravodlivosti vznieslo vo štvrtok obvinenia voči 28 Severokórejčanom a piatim Číňanom, ktorí organizovali rozsiahle pranie špinavých peňazí a cez svetové banky presúvali miliardy dolárov, aby obišli sankcie voči Pchjongjangu. Informovali o tom v piatok agentúry AP a AFP.

Gang si založil pobočky v krajinách na celom svete vrátane Thajska, Líbye, Rakúska, Ruska, Číny a Kuvajtu, a prostredníctvom popredných bánk spracúval platby v amerických dolároch, celkovo až 2,5 miliardy dolárov. Získané peniaze použil na vlastné obohatenie a nákup tovarov potrebných v KĽDR, píše AFP.

Väčšina z obžalovaných je prepojená s utajenými pobočkami severokórejskej štátnej banky Foreign Trade Bank (FTB), ktorú americké ministerstvo pridalo v roku 2013 na svoj sankčný zoznam. Medzi obžalovanými sú aj dvaja muži, ktorí boli v minulosti prezidentmi tejto banky, a tiež jej dvaja niekdajší viceprezidenti.

Podvodné operácie vykonávali od roku 2013, pričom v transakciách zatajili účasť zmienenej FTB, aby popredné banky podviedli a dosiahli tak spracovanie a očistenie platieb.

Žaloba voči nim bola podaná na federálnom súde vo Washingtone, pričom vďaka vysokému počtu obžalovaných je prípad považovaný za dosiaľ vôbec najväčšie trestné stíhanie v USA týkajúce sa Severnej Kórei. Nič však nenasvedčuje tomu, že by niekto z obžalovaných mohol byť aj reálne zatknutý či postavený pred súd, píše AFP.