< sekcia Zahraničie

Pratasevičovi vo väzbe ponúkli očkovanie Sputnikom V

Na snímke bieloruský novinár Raman Pratasevič hovorí do kamery vo väznici v Minsku v pondelok 24. mája 2021. Foto: TASR/AP

Myslím si, že ho (očkovanie) v blízkej budúcnosti aj podstúpim, povedal Pratasevič.

Minsk 14. júna (TASR) - V Bielorusku zadržaný zakladateľ spravodajského webu Nexta Raman Pratasevič v pondelok na tlačovom brífingu v Minsku informoval, že mu vo vyšetrovacej väzbe ponúkli, aby sa dal zaočkovať sa proti covidu vakcínou ruskej výroby Sputnik V.

"Myslím si, že ho (očkovanie) v blízkej budúcnosti aj podstúpim," povedal Pratasevič po brífingu organizovanom bieloruským ministerstvom zahraničných vecí podľa agentúry RIA Novosti.

Vyhlásil tiež, že v ústave na výkon väzby "s ním zaobchádzajú mimoriadne dobre" a "úctivo". Pratasevič podľa agentúry Interfax ďalej uviedol, že vyšetrovaciu väznicu, kde sa nachádza, považuje v súčasnosti za pre seba najbezpečnejšie miesto. Ubezpečil tiež, že nikoho nezradil. Zároveň uviedol, že v rozpore so všetkými medializovanými informáciami o svojom zdravotnom stave bol "pravidelne vyšetrený lekárom".

Keď komentoval svoj zdravotný stav a choroby, ktoré ho údajne postihli počas väzby, vysvetlil, že trpí chronickou angínou. "Nič vážne, iba tri- alebo štyrikrát ročne ma bolieva hrdlo. Nemám žiadne vážne choroby. Nemám absolútne žiadne sťažnosti na podmienky zadržania, na vzťah ku mne," uviedol Pratasevič.

Prataseviča zadržali na minskom letisku, keď lietadlo spoločnosti Ryanair, ktoré letelo z Atén do Vilniusu, 23. mája núdzovo pristálo v Bielorusku z dôvodu správy o bombe nastraženej na jeho palube, ktorá sa následne nepotvrdila.

Bezpečnostná služba za pomoci psa kontroluje batožinu cestujúcich lietadla spoločnosti Ryanair s registračným číslom SP-RSM, v ktorom cestoval aj bývalý šéfredaktor bieloruského opozičného spravodajského portálu Nexta Raman Prataševič, na letisku v Minsku 23. mája 2021.
Foto: TASR/AP


Pri kontrole dokladov na letisku v Minsku bol však Pratasevič zadržaný ako osoba, po ktorej je vyhlásené pátranie. Následne sa proti nemu začalo trestné stíhanie vo viacerých veciach - okrem iného aj pre organizovanie masových nepokojov, za čo mu hrozí 15 rokov väzenia.

Pratasevič po svojom zadržaní v rozhovore pre štátnu televíznu stanicu ANT uviedol, že sa cíti byť vinný vo veci organizovania podujatí, ktoré hrubo narušili verejný poriadok. Vysvetlil, že sa porušenia tohto článku zákona dopustil tým, že na spravodajskom portáli, ktorého bol šéfredaktorom, zverejnil výzvy na protesty proti režimu Alexandra Lukašenka.