Quantcast
< sekcia Zahraničie

Pravý sektor žiada odstúpenie ministra vnútra kvôli streľbe v Mukačeve

Arsen Avakov, archívne foto. Foto: TASR/AP

Minister vnútra Avakov tvrdí, že ako prví začali strieľať bojovníci Pravého sektora a zabili jedného civilistu.

Kyjev 12. júla (TASR) - Stúpenci radikálneho hnutia Pravý sektor demonštrovali dnes v Kyjeve a ďalších väčších ukrajinských mestách za odstúpenie ministra vnútra Arsena Avakova. Nacionalisti pohrozili aj blokádou ciest v okolí Kyjeva.

Protesty súvisia so sobotňajšou streľbou v západoukrajinskom meste Mukačevo, ležiacom neďaleko slovenských a maďarských hraníc, ktorá si vyžiadala najmenej dvoch mŕtvych a siedmich zranených, uviedla agentúra Reuters.

Čo presne sa v Mukačeve stalo, zatiaľ nie je známe, vzhľadom na rôzne verzie účastníkov sobotňajších udalostí.

V miestnom športovom klube vypukla v sobotu potýčka medzi členmi Pravého sektora a stúpencami miestneho politika a ukrajinského poslanca Mychajla Laňa, ktorý patrí medzi oponentov radikálnych nacionalistov. Proti ozbrojencom Pravého sektora zasiahli aj ukrajinské bezpečnostné zložky, pričom vypukli ťažké boje za použitia automatických zbraní a granátometov.

Minister vnútra Avakov tvrdí, že ako prví začali strieľať bojovníci Pravého sektora a zabili jedného civilistu. Zranenia podľa neho utrpeli traja policajti a štyria civilisti. Podľa Pravého sektora zahynuli dvaja jeho členovia a piati utrpeli zranenia.

Incident v Mukačeve mal pokračovanie aj dnes. Skupina bojovníkov Pravého sektora sa totiž stiahla do okolitých lesov a odmietla zložiť zbrane. Ukrajinské špeciálne sily už údajne skupinu obkľúčili, ale plánovaný zásah dočasne odložili, aby dali priestor pre politické urovnanie sporu.

Ukrajinská polícia a armáda vyslala do Zakarpatskej oblasti posily a prezident Petro Porošenko nariadil odzbrojenie a zatknutie osôb zodpovedných za sobotňajšiu streľbu.

Ukrajinské bezpečnostné zložky dnes údajne zablokovali vstup do viacerých základní Pravého sektora na západe Ukrajiny. Radikáli zase vyhlásili, že začnú zriaďovať kontrolné stanovištia a blokovať cesty, aby zabránili zhromažďovaniu vládnych síl v okolí Mukačeva. Jedno takého stanovište už vzniklo neďaleko Kyjeva.

O riešení patovej situácie rokuje vodca Pravého sektora Dmytro Jaroš s prezidentom Porošenkom i so šéfom Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU). Požaduje pritom odvolanie ministra Avakova, odstúpenie vedenia regionálnej polície a zatknutie poslanca zapleteného do streľby v Mukačeve, uviedli noviny Daily Telegraph.

Podľa niektorých ukrajinských predstaviteľov boli boje v Mukačeve dôsledkom sporov o kontrolu pašeráckych trás v strategickom zakarpatskom regióne v blízkosti hraníc Maďarska, Slovenska, Poľska a Rumunska.