< sekcia Zahraničie

Pre útok nožom na juhovýchode Francúzska vyšetrujú troch Sudáncov

Policajt telefonuje po útoku nožom, ktorý sa odohral v obchodnom centre i na ulici v meste Romans-sur-Isere ležiacom v krajine Drôme na juhovýchode Francúzska v sobotu dopoludnia 4. apríla 2020. Pri útoku zahynuli dve osoby. Páchateľa útoku polícia zadržala. V súvislosti s epidémiou koronavírusu vo Francúzsku už tretí týždeň platia prísne obmedzenia na pohyb osôb mimo domova. Foto: TASR/AP

Paríž 5. apríla (TASR) - Francúzska polícia v rámci vyšetrovania útoku nožom, ku ktorému došlo v sobotu na juhovýchode krajiny, zadržiava ako podozrivých už troch mužov sudánskeho pôvodu. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP. Medzi zadržanými je aj páchateľ útoku, ktoré si vyžiadal dve obete na životoch a päť zranených.

Prípadom z mesta Romans-sur-Isere v departemente Drôme v regióne Rhône-Alpes sa zaoberá prokuratúra špecializujúca sa na boj s terorizmom (PNAT), pričom ho vyšetruje ako "vraždu spojenú s teroristickým činom" a zločinecké spolčovanie s cieľom spáchať teroristický čin.

Muž podozrivý z útoku, identifikovaný ako Abdallah Ahmed-Osman, je utečencom zo Sudánu, ktorý žije v 35-tisícovom meste, kde sa útok odohral. Polícia ho zadržala neďaleko miesta činu. Vzdal sa bez boja, kľačiac na kolenách, keďže sa pred tým po arabsky modlil. Podľa francúzskych médií dokonca policajtov prosil, aby ho zastrelili.

Zdroj blízky vyšetrovaniu pre AFP uviedol, že tento hlavný podozrivý vypovedal, že si "nepamätá, čo sa stalo".

Výsluch sa oneskoril, pretože Ahmed-Osman bol po zadržaní veľmi rozrušený. Na nedeľu je naplánované jeho psychiatrické vyšetrenie.

V rukách polície je aj jeho spolubývajúci a ďalší muž, ktorého polícia označila za "známeho". Všetci traja sú sudánskeho pôvodu.

Podľa vyšetrovateľov hlavný podozrivý Abdallah Ahmed-Osman získal v júni roku 2017 vo Francúzsku štatút utečenca a povolenie na pobyt na desať rokov. Doteraz bol polícii a spravodajským službám neznámy.

Počiatočným vyšetrovaním sa podľa PNAT zistilo, že útok bol vopred naplánovaný a mal zrejme za cieľ zastrašiť alebo terorom vážne narušiť verejný poriadok vo Francúzsku.

PNAT prípad prebrala po tom, ako v bydlisku páchateľa, ktorého sa po útoku policajtom podarilo zadržať, našla ručne písané texty náboženského charakteru, v ktorých sa ich autor sťažoval okrem iného aj to, že žije "v krajine neveriacich".

Francúzsky prezident Emmanuel Macron útok v Romans-sur-Isere odsúdil ako "odporný čin, ktorý vrhá tieň na našu krajinu, ktorá je v posledných týždňoch ťažko skúšaná".

Macron narážal na epidémiu koronavírusu, ktorá si vo Francúzsku vyžiadala už 7560 obetí a mala za následok prijatie opatrení na radikálne obmedzenie pohybu ľudí.

Obyvatelia Francúzska už tri týždne smú opúšťať svoje domy a byty len v prípade, že idú na nákup potravín a liekov, k lekárovi alebo do práce. Povolená je aj prechádzka so psom a športovanie, ale len v tesnej blízkosti bydliska.

Francúzsko je od roku 2015 v stave pohotovosti v súvislosti s rizikom teroristických útokov. Džihádistické atentáty a útoky, ktoré sa od roku 2015 odohrali v Paríži a ďalších mestách krajiny, si doteraz vyžiadali životy vyše 250 ľudí.