Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. jún 2024Meniny má Ján
< sekcia Zahraničie

Pre vlnu horúčav v Indii predčasne ukončili školský rok

Rodina odpočíva pri vodnej nádrži počas horúceho letného dňa v indickom Naí Dillí 19. mája 2024. Foto: TASR/AP

Indický meteorologický úrad varoval pred vplyvom horúčav na zdravie najmä dojčiat, starších ľudí a ľudí s chronickými ochoreniami.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Naí Dillí 21. mája (TASR) - Úrady v indickom hlavnom meste Naí Dillí nariadili predčasné zatvorenie škôl na letné prázdniny po tom, čo teploty dosiahli 47,4 stupňa Celzia a oblasť zachvátila vlna horúčav, informovala v utorok agentúra AFP.

Rovnaké rozhodnutie oznámili aj úrady v iných indických štátoch, ako je napríklad Harijána, Madhjapradéš, Pandžáb a Rádžastán, napísal denník India Today.

Indický meteorologický úrad varoval pred vplyvom horúčav na zdravie najmä dojčiat, starších ľudí a ľudí s chronickými ochoreniami.

V Indii sú vlny horúčav bežným javom, ale rokmi vedeckých výskumov sa zistilo, že horúčavy sú v dôsledku zmeny klímy dlhšie, častejšie a intenzívnejšie.

Horúčavy ovplyvňujú aj hlasovanie v parlamentných voľbách, ktoré sa v Indii vzhľadom na jej veľkosť konajú po etapách. Ukázalo sa totiž, že v oblastiach, kde sa vyskytli vyššie teploty než zvyčajne, bola účasť voličov nižšia.

Indická volebná komisia preto vytvorila pracovnú skupinu, ktorá má pred každým kolom hlasovania preskúmať vplyv vĺn horúčav a daždivého počasia na predpokladanú účasť voličov.

Úrady súčasne uviedli, že ďalším faktorom spôsobujúcim menší záujem voličov o hlasovanie je aj ich presvedčenie, že strana premiéra Naréndru Módího bez problémov získa právo vládnuť tretie funkčné obdobie.

Kým spomínané štáty trápia horúčavy, juh Indie v posledných dňoch bičujú silné dažde. Prudké búrky minulý týždeň zasiahli aj finančnú metropolu Bombaj, kde silný vietor strhol bigboard a zvalil aj jeho kovovú konštrukciu. O život prišlo 16 ľudí a desiatky ďalších zostali uväznené pod konštrukciou.