Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. marec 2023Meniny má Adrián
< sekcia Zahraničie

Prebiehajú rokovania o raketách dlhého doletu, uviedol Podoľak

Mychajlo Podoľak, poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a člen ukrajinskej delegácie, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pravidelnom večernom príhovore povedal, že Ukrajina chce predísť ruským útokom na ukrajinské mestské oblasti a civilistov.

Kyjev 29. januára (TASR) - Medzi Ukrajinou a jej spojencami prebiehajú zrýchlené rozhovory o požiadavkách Ukrajiny na rakety dlhého doletu, ktoré sú podľa Kyjeva potrebné na to, aby zabránili Rusku ničiť ukrajinské mestá, uviedol poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Ukrajina získala prísľuby dodávok západných bojových tankov a teraz sa snaží získať stíhačky, aby mohla zatlačiť na ruské a promoskovské sily, ktoré pomaly postupujú pozdĺž časti frontovej línie.

"Aby sme drasticky znížili kľúčovú zbraň ruskej armády - delostrelectvo, ktoré dnes používa na frontových líniách - potrebujeme rakety, ktoré zničia ich sklady," Podoľak uviedol pre ukrajinskú televíznu sieť Freedom s tým, že napr. na Krymskom polostrove, ktorý okupuje Rusko, sa nachádza viac ako 100 delostreleckých skladov.

"Preto, po prvé, rokovania už prebiehajú. Po druhé, rokovania napredujú zrýchleným tempom," uviedol bez podrobností.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pravidelnom večernom príhovore povedal, že Ukrajina chce predísť ruským útokom na ukrajinské mestské oblasti a civilistov.

"Ukrajina potrebuje rakety dlhého doletu..., aby zbavila okupanta možnosti umiestniť svoje raketové odpaľovacie zariadenia niekde ďaleko od frontovej línie a ničiť ukrajinské mestá," vysvetlil.