Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 16. apríl 2025Meniny má Dana a Danica
< sekcia Zahraničie

Pred 100 rokmi sa narodil karikaturista Jiří Winter Neprakta

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

Celé generácie sa stretávali s jeho kresbami a karikatúrami na stránkach humoristického časopisu Dikobraz, ale aj v knižkách či vo filmoch a v televíznych programoch.

Bratislava/Praha 12. júla (TASR) – Svojrázny výtvarný rukopis Jiřího Wintera sa stal notoricky známy na Slovensku i v Českej republike. Celé generácie sa stretávali s jeho kresbami a karikatúrami na stránkach humoristického časopisu Dikobraz, ale aj v knižkách či vo filmoch a v televíznych programoch. Odhaduje sa, že Neprakta – ako znel jeho umelecký pseudonym – vytvoril počas svojho života okolo 35.000 kresieb. Vo svojom denníku ich precízne evidoval od jesene roku 1949 až do roku 1999, z ktorého pochádza posledná kresba s číslom 28.560. Kreslil samozrejme aj ďalej, iba si už svoju tvorbu nezaznamenával.

Hoci svojim dielom šíril smiech a dobrú náladu, jeho život sprevádzali aj tragické okolnosti. Počas druhej svetovej vojny bol väznený a jeho príbuzní zahynuli v koncentračných táboroch. Celý život v sebe niesol obrazy smrti a humor bol východiskom z tohto zážitku. Jeho zvláštnou záľubou bolo zberateľstvo ľudských lebiek (vo svojej vile na pražskej Ořechovke ich mal asi 800), kostí, orientálnych masiek a starých náhrobných kameňov zo židovských cintorínov. Najstarším artefaktom, ktorý vlastnil, bola 250-tisíc rokov stará lebka praobyvateľa Južnej Ameriky, ktorú získal z pozostalosti českého cestovateľa Alberta V. Friča.

Od narodenia jedného z najobľúbenejších výtvarníkov a karikaturistov Jiřího Wintera Nepraktu uplynie v piatok 12. júla 100 rokov.

Jiří Winter sa narodil 12. júla 1924 v Prahe a jeho detstvo je spojené s pražskou zoologickou záhradou. Jeho otec bol sklenárskym majstrom a chodil do ZOO zasklievať teráriá či akváriá. V chlapcovi toto prostredie podnietilo záujem o prírodu, ale aj o kreslenie. Ovplyvnili ho tiež návštevy Náprstkovho múzea, vďaka ktorými sa celý život zaujímal o etnické kuriozity.

Vyštudoval Reálne gymnázium na Malej Strane. Maturoval v roku 1942 v krutých časoch tzv. heydrichiády, a keďže nacisti počas vojny zatvorili české vysoké školy, musel pokračovať v štúdiu na Štátnej grafickej škole. Spolupracoval so zoologickým oddelením Národného múzea a obdivoval tiež svetoznámeho entomológa profesora Jana Obenbergera.

Keďže mal doma zbierku funkčných zbraní, zatklo ho v auguste 1944 gestapo. Hrozil mu trest smrti, napokon rozsudok zmiernili na šesť rokov väzenia. Zvyšok vojny, až kým neprišli Američania, strávil v tábore Bernau v Bavorsku. Jeho otec zahynul počas výsluchov vo väznici na pražskom Pankráci. Z blízkej rodiny prežila iba jeho mama Marie, ktorá sa dožila 96 rokov a až do smrti spolu bývali v spoločnej domácnosti.

Z koncentračného tábora si Jiří Winter odniesol zážitok v podobe rozprávania svojho spoluväzňa, ktorý mal päťdesiat rokov a dokázal svoj život opísať v priebehu dvoch hodín. "Vtedy, vo svojich devätnástich rokoch som si uvedomil, že takto by som žiť určite nechcel. Nikdy by som nedopustil, aby sa môj život dal porozprávať za dve hodiny," napísal neskôr v spomienkach.

Po vojne sa venoval sklenárskej živnosti i kresleniu. Po komunistickom prevrate v roku 1948 však musel živnosť zanechať i napriek tomu, že za vojnové hrdinstvo dostal viacero vyznamenaní. Začal s priateľom Bedŕichom Kopecným uverejňovať kreslené vtipy, o ktoré bol v tom čase veľký záujem. A keďže išlo o neveľmi výhodný a praktický spôsob obživy, dal si pseudonym Neprakta, ktorému ostal verný ďalších 62 rokov.

Venoval sa však aj ilustráciám kníh a od roku 1953, kedy začala vysielať Československá televízia, objavovali sa jeho obrázky ako ilustrácie k viacerým televíznym programom – dokonca informovali diváka aj o tom, že porucha nie je v jeho prijímači. Azda najväčší priestor však umelcovi poskytoval humoristický týždenník Dikobraz.

Po smrti Kopecného vytvoril Jiří Winter Neprakta dvojicu so spisovateľom Miroslavom Švandrlíkom, autorom známych Čiernych barónov. Dvojica Neprakta – Švandrlík sa stala fenoménom. V roku 1994 vystriedal Švandrlíka v autorskom tandeme novinár Emil Schneider. Humoristickým časopisom sa však po Novembri ´89 prestávalo dariť a Neprakta čoraz častejšie stvárňoval aj pôvabné ženy. Napokon sám bol štyrikrát ženatý, pričom naposledy vstúpil do manželského stavu ako 79-ročný.

Za svoju tvorbu získal Jiří Winter množstvo domácich a zahraničných ocenení vrátane Zlatého Ostňa Dikobrazu (v rokoch 1984, 1986 a 1987) a titulu zaslúžilý umelec, ktorý si prevzal v roku 1981.

Ilustroval viac než 400 humoristických kníh, vydal tiež dvadsať vlastných publikácií kresleného humoru, kreslil plagáty, kalendáre i pohľadnice, venoval sa reklamnej tvorbe. Mal stovky výstav po celom svete a za svojich 35.000 kresieb získal certifikát o českom rekorde a zápis do Guinessovej knihy rekordov (2001). Za celoživotnú tvorbu dostal v roku 2004 cenu Českej únie karikaturistov Rad Bielej opice.

Jiří Winter Neprakta zomrel 30. októbra 2011 v Prahe po dlhodobej hospitalizácii vo veku 87 rokov. Jeho krédom bolo: Nikdy sa nepoddávať osudu a nikdy sa neobzerať späť.

Streda bude slnečná s teplotami nad 20 stupňov

Teploty vystúpia na 19 až 24 stupňov C.

- Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) opäť pripravuje budovanie protipovodňových opatrení na rieke Slatina v obci Zvolenská Slatina. TASR o tom informoval hovorca SVP Marián Bocák.

- Hokejisti Minnesoty a St. Louis získali záverečné 2 miestenky do play off v Západnej konferencii NHL. Oba tímy o tom rozhodli vo svojom záverečnom zápase v základnej časti v sezóne, Wild zvíťazili v noci na stredu nad Aneheimom 3:2 po predĺžení a Blues nad Utahom 6:1.

- Peruánsky súd v utorok poslal exprezidenta Ollantu Humalu i jeho manželku Nadine Herediovú na 15 rokov do väzenia. Obaja boli obvinení z prijímania nezákonných finančných prostriedkov na úspešnú volebnú kampaň v roku 2011 od brazílskej stavebnej firmy Odebrecht.

- Rozpočtový úrad Bieleho domu navrhol zrušiť financovanie mierových misií OSN s odvolaním sa na neúspechy operácií v Mali, Libanone a Konžskej demokratickej republike. Vyplýva to z interných dokumentov, ktoré má k dispozícií agentúra Reuters.

- V ženevskom sídle Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v utorok pokračovali rokovania, ktorých cieľom je doladiť návrh prelomovej zmluvy zameranej na lepšiu prípravu na pandémie a boj proti nim.

- Irán musí v rámci prípadnej novej jadrovej dohody úplne zastaviť obohacovanie uránu, uviedol v utorok osobitný vyslanec amerického prezidenta pre Blízky východ Steve Witkoff.

- Výberom poroty sa v utorok v New Yorku začal nový proces so 73-ročným bývalým hollywoodskym producentom Harveym Weinsteinom. Týka sa obvinení viacerých žien zo sexuálnych trestných činov, ktoré iniciovali vznik hnutia Me Too.

- Futbalisti Spartaka Trnava postúpili do finále Slovenského pohára - Slovnaft Cupu. V odvetnom semifinálovom zápase triumfovali na domácom ihrisku nad Slovanom Bratislava 4:2 po rozstrele z 11 m, zápas sa v riadnom hracom čase skončil 2:1.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok večer aj naďalej diskutujú o novele zákona o neziskových organizáciách. Rokovať o návrhu začali o 14.00 h a rozprava pokračuje aj po 20.00 h.

- Hokejisti HK Nitra zabojujú o majstrovský titul v Tipos extralige aj v ročníku 2024/25. Corgoni rozhodli o svojom postupe do finále play off v utorňajšom rozhodujúcom siedmom stretnutí série, v ktorom zvíťazili nad Žilinou 7:4 a v sérii triumfovali 4:3 na zápasy.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa ohradil voči slovám vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaje Kallasovej, ktorá vystríhala lídrov členských štátov EÚ pred návštevou Moskvy pri príležitosti májových osláv Dňa víťazstva.

- Vládna koalícia zvažuje podľa opozičných poslancov zníženie rodinných prídavkov zo 60 na 30 eur.

- Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) očakáva, že v priebehu tohto mesiaca sa rozhodne o finálnej lokalite novej národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave. Uviedol to na utorkovej tlačovej konferencii. Podotkol, že sú vo finálnej fáze.

- Generálny tajomník NATO Mark Rutte pricestoval v utorok na vopred neohlásenú návštevu ukrajinského mesta Odesa, kde sa stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

- Súdna rada SR zvolila na svojom utorkovom zasadnutí za nového predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR predsedu jeho trestnoprávneho kolégiá Františka Moznera.

- Ukrajinská vláda v utorok schválila návrh na odvolanie Volodymyra Arťucha z funkcie gubernátora Sumskej oblasti, ktorú zastával od apríla 2023.

- Prezident SR Peter Pellegrini podpísal novelu zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve. V rámci nej samosprávy dostanú v máji preddavok z podielu na výnose dane z príjmov fyzických osôb (DPFO) v celkovej sume 150 miliónov eur.

- Polícia v priebehu minulého týždňa zaznamenala po celom Slovensku 4514 vodičov, ktorí prekročili maximálnu dovolenú rýchlosť. Realizovala akciu s názvom Speed.

- Zo siedmeho poschodia obytného domu na bratislavskej Stavbárskej ulici vypadol v utorok poobede sedemročný chlapec. Zraneniam na mieste podľahol.

- Rozpočet Fondu na podporu športu (FnPŠ) sa zvýši zo súčasných 20 na 60 miliónov eur ročne. Rozšíri sa aj predmet jeho činnosti či počet členov dozornej rady.