Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 5. apríl 2025Meniny má Miroslava
< sekcia Zahraničie

Pred 130 rokmi sa narodil otec kybernetiky Norbert Wiener

Ilustrančné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Wienerove myšlienky ovplyvnili množstvo oblastí od inžinierstva cez neurovedu až po organizáciu spoločnosti.

Columbia/Bratislava 26. novembra (TASR) – Norbert Wiener bol americký počítačový vedec, matematik a filozof, prvý profesor matematiky na Massachussettskom technologickom inštitúte (MIT). Je považovaný za otca kybernetiky. Patril k prvým výskumníkom stochastických a matematických šumových procesov, svojou prácou prispel k rozvoju elektronického inžinierstva, elektronickej komunikácie a ovládacích systémov. V utorok 26. novembra 1894 uplynie 130 rokov od jeho narodenia.

Wiener sa narodil v meste Columbia v americkom štáte Missouri. Jeho otec Leo Wiener a matka Bertha Kahnová boli židovskí imigranti – otec pochádzal z Litvy, matka z Nemecka. Norbert bol zázračné dieťa, až do deviatich rokov ho vzdelával otec doma. Už ako desaťročný napísal štúdiu The Theory of Ignorance (Teória nevedomosti), v ktorej polemizoval o „ľudskej domýšľavosti vyplývajúcej z vyhlásenia, že ľudské znalosti sú bezhraničné“. Tvrdil, že všetky ľudské vedomosti sú „založené na aproximácií“ a uznáva „nemožnosť byť si istý hocičím“.

Strednú školu Wiener dokončil v roku 1906 ako 11-ročný. V roku 1909 získal bakalársky titul z matematiky na Tufts College. Pokračoval štúdiom zoológie na Harvardovej univerzite, v roku 1910 však prešiel na Cornellovu univerzitu, kde študoval filozofiu. Promoval v roku 1911 ako 17-ročný.

Počas Prvej svetovej vojny absolvoval vojenský výcvik pre potenciálnych dôstojníkov, no dva razy bol armádou odmietnutý, jedný z dôvodov bol slabý zrak. Neskôr sa pokúsil opäť vstúpiť do armády, tentoraz ako obyčajný vojak. Tentoraz ho prijali, no vojna sa skončila iba niekoľko dní po tom, ako ho prevelili do Aberdeenu v americkom štáte Maryland, kde predtým pracoval na balistike. Do boja sa Wiener nikdy nedostal.

Po vojne sa snažil získať stálu pozíciu na Harvarde, no nepodarilo sa mu to. Pripisoval to z veľkej časti antisemitizmu na univerzite a antipatii zo strany matematika G. D. Birkhoffa. Odmietol pozíciu na Melbournskej univerzite a nastúpil na miesto učiteľa matematiky na MIT, kde po povýšení na profesora zotrval po zvyšok svojej kariéry.

Počas druhej svetovej vojny pracoval na automaticky zameriavajúcich a strieľajúcich protileteckých delách. Pracoval preto na teórii informácií a vynašiel Wienerov filter. Ten sa v súčasnosti už štandardne používa na modelovanie zdroja informácií ako náhodného procesu, teda ako istého druhu šumu. Jeho práca na protileteckých delách ho neskôr viedla k formulovaniu kybernetiky.

Kybernetika je veda o riadení a komunikácii v dynamických systémoch. Na základe analógie skúma spoločné zákonitosti systémov rôznej fyzickej podstaty, ako je napríklad spoločnosť, technické zariadenia a živé organizmy. Mnohí ľudia kybernetike vyčítajú zasahovanie do širokého spektra vedných odborov.

Wiener neskôr pomáhal rozvíjať teórie kybernetiky, robotiky, ovládania počítačov a automatizácie. O svoje teórie a zistenia sa vždy delil s ostatnými vedcami a vždy prisudzoval príspevky ich autorom vrátane sovietskych vedcov. Bol silným zástancom automatizácie ako nástroja na zlepšenie životnej úrovne a zlepšenie ekonomického rozvoja. V 50. rokoch sa stal poradcom indickej vlády po tom, ako si jeho myšlienky a názory v Indii získali veľký vplyv. Zároveň odmietal pracovať na amerických vládnych zákazkách týkajúcich sa nukleárnych zbraní, pretože sa stal zarytým pacifistom.

Norbert Wiener zomrel v marci roku 1964 v švédskej metropole Štokholm na infarkt. Mal 69 rokov. Pochovaný je so svojou manželkou Margaret na cintoríne Vittum Hill v meste Sandwich v americkom štáte New Hampshire.

Wienerove myšlienky ovplyvnili množstvo oblastí od inžinierstva cez neurovedu až po organizáciu spoločnosti. Bol jedným z prvých ľudí, ktorí vyslovili teóriu, že všetko inteligentné správanie vychádza z mechanizmov spätnej väzby, ktoré môžu nasimulovať stroje. Táto teória je jedným z dôležitých prvých krokov na ceste k vývoju umelej inteligencie.

HRABKO: K zmrazeniu platov poslancov počas Matovičovej vlády neprišlo

Koalícia bude podľa Hrabka preferovať vypracovanie vlastného návrhu, iniciatívu hnutia Slovensko nepodporí (správa, PODCAST, VIDEO).

- Senegalský prezident Bassirou Diomaye Faye vyhlásil, že "urobili všetko, čo bolo možné“ pre návrat Mali, Burkiny Faso a Nigeru do Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS).

- Na Slovensku sa uskutoční historicky prvé začlenenie rytierov a dám do Rádu Božieho hrobu. Slávnosť sa začne v trnavskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa predpoludním aj za účasti veľmajstra rádu, kardinála Fernanda Filoniho.

- Slovenská národná strana (SNS) navrhne na koaličnej rade zrušenie transakčnej dane. Ak neuspeje, bude trvať na jej úpravách. TASR o tom informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.

- V Iliavčianskej doline pri tenisových kurtoch bol spozorovaný medveď. Informovala o tom trenčianska krajská polícia na sociálnej sieti.

- Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK) uvedie dnes na svojej scéne v bratislavských Rusovciach premiéru dvoch tanečných diel na hudbu Igora Stravinského.

- Opozičná strana SaS bude v sobotu na svojom kongrese v Bratislave voliť členov do republikovej rady, rozhodcovskej komisie a revíznej komisie. Informoval o tom hovorca strany Ondrej Šprlák.

- Väčšina nemeckej verejnosti podporuje zákaz predaja oxidu dusného maloletým. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorého výsledky v sobotu zverejnila zdravotná poisťovňa.

- Ruský hokejista Alexander Ovečkin strelil v noci na sobotu svoj 893. a 894. gól v základnej časti zámorskej NHL a vyrovnal historický rekord Waynea Gretzkého.

- Zmrazenie poslaneckých platov je tradičnou agendou hnutia Igora Matoviča, keď je v opozícii, ale v čase, keď vládu viedol on, k nemu neprišlo. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

- Tisíce ľudí vyšli v piatok do ulíc Bangui, metropoly Stredoafrickej republiky (SAR), aby protestovali proti zámerom tamojšieho prezidenta Faustina-Archangeho Touadéru uchádzať sa o tretie funkčné obdobie, a to s podporou žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny.

- Štát má indície o čiernych prevozoch zvierat počas noci. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) po piatkovom rokovaní ústredného krízového štábu k slintačke a krívačke (SLAK).

- Slovensko by malo pre šírenie slintačky a krívačky uzavrieť niektoré hraničné priechody najmä s Maďarskom. Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

- Európska komisia (EK) nesúhlasí s konceptom recipročných ciel, ktorých zavedenie v stredu večer oznámil americký prezident Donald Trump a ktoré môžu štáty EÚ stáť 380 miliárd eur ročne.

- Rozhodnutie izraelskej vlády odvolať šéfa kontrarozviedky Šin Bet Ronena Bara bolo poznačené osobným konfliktom záujmov zo strany premiéra Benjamina Netanjahua v súvislosti s tzv. Katarskou kauzou.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda sa potvrdilo nové ohnisko slintačky a krívačky. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na sociálnej sieti.

- Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že bude pokračovať vo svojej colnej politike zameranej na prilákanie veľkých investícií do USA.

- História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať. Kto úmyselne zabúda, kto ignoruje to, čo sa udialo počas nej, to je to isté, ako keby opätovne stláčal spúšť, strieľal z dela, hádzal bomby. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Na budúci týždeň, v utorok a stredu (8. - 9. 4.), sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov - UNCPGA.

- Zdravotný stav pápeža Františka preukázal ďalšie mierne zlepšenie týkajúce sa dýchania, motorických schopností a hlasu, ktorý bol poškodený obojstranným zápalom pľúc.

- Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu. V piatok to uviedol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín, kde si položením venca uctil 80. výročie oslobodenia Bratislavy.