Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 14. apríl 2025Meniny má Justína
< sekcia Zahraničie

Pred 130 rokmi sa narodil otec kybernetiky Norbert Wiener

Ilustrančné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Wienerove myšlienky ovplyvnili množstvo oblastí od inžinierstva cez neurovedu až po organizáciu spoločnosti.

Columbia/Bratislava 26. novembra (TASR) – Norbert Wiener bol americký počítačový vedec, matematik a filozof, prvý profesor matematiky na Massachussettskom technologickom inštitúte (MIT). Je považovaný za otca kybernetiky. Patril k prvým výskumníkom stochastických a matematických šumových procesov, svojou prácou prispel k rozvoju elektronického inžinierstva, elektronickej komunikácie a ovládacích systémov. V utorok 26. novembra 1894 uplynie 130 rokov od jeho narodenia.

Wiener sa narodil v meste Columbia v americkom štáte Missouri. Jeho otec Leo Wiener a matka Bertha Kahnová boli židovskí imigranti – otec pochádzal z Litvy, matka z Nemecka. Norbert bol zázračné dieťa, až do deviatich rokov ho vzdelával otec doma. Už ako desaťročný napísal štúdiu The Theory of Ignorance (Teória nevedomosti), v ktorej polemizoval o „ľudskej domýšľavosti vyplývajúcej z vyhlásenia, že ľudské znalosti sú bezhraničné“. Tvrdil, že všetky ľudské vedomosti sú „založené na aproximácií“ a uznáva „nemožnosť byť si istý hocičím“.

Strednú školu Wiener dokončil v roku 1906 ako 11-ročný. V roku 1909 získal bakalársky titul z matematiky na Tufts College. Pokračoval štúdiom zoológie na Harvardovej univerzite, v roku 1910 však prešiel na Cornellovu univerzitu, kde študoval filozofiu. Promoval v roku 1911 ako 17-ročný.

Počas Prvej svetovej vojny absolvoval vojenský výcvik pre potenciálnych dôstojníkov, no dva razy bol armádou odmietnutý, jedný z dôvodov bol slabý zrak. Neskôr sa pokúsil opäť vstúpiť do armády, tentoraz ako obyčajný vojak. Tentoraz ho prijali, no vojna sa skončila iba niekoľko dní po tom, ako ho prevelili do Aberdeenu v americkom štáte Maryland, kde predtým pracoval na balistike. Do boja sa Wiener nikdy nedostal.

Po vojne sa snažil získať stálu pozíciu na Harvarde, no nepodarilo sa mu to. Pripisoval to z veľkej časti antisemitizmu na univerzite a antipatii zo strany matematika G. D. Birkhoffa. Odmietol pozíciu na Melbournskej univerzite a nastúpil na miesto učiteľa matematiky na MIT, kde po povýšení na profesora zotrval po zvyšok svojej kariéry.

Počas druhej svetovej vojny pracoval na automaticky zameriavajúcich a strieľajúcich protileteckých delách. Pracoval preto na teórii informácií a vynašiel Wienerov filter. Ten sa v súčasnosti už štandardne používa na modelovanie zdroja informácií ako náhodného procesu, teda ako istého druhu šumu. Jeho práca na protileteckých delách ho neskôr viedla k formulovaniu kybernetiky.

Kybernetika je veda o riadení a komunikácii v dynamických systémoch. Na základe analógie skúma spoločné zákonitosti systémov rôznej fyzickej podstaty, ako je napríklad spoločnosť, technické zariadenia a živé organizmy. Mnohí ľudia kybernetike vyčítajú zasahovanie do širokého spektra vedných odborov.

Wiener neskôr pomáhal rozvíjať teórie kybernetiky, robotiky, ovládania počítačov a automatizácie. O svoje teórie a zistenia sa vždy delil s ostatnými vedcami a vždy prisudzoval príspevky ich autorom vrátane sovietskych vedcov. Bol silným zástancom automatizácie ako nástroja na zlepšenie životnej úrovne a zlepšenie ekonomického rozvoja. V 50. rokoch sa stal poradcom indickej vlády po tom, ako si jeho myšlienky a názory v Indii získali veľký vplyv. Zároveň odmietal pracovať na amerických vládnych zákazkách týkajúcich sa nukleárnych zbraní, pretože sa stal zarytým pacifistom.

Norbert Wiener zomrel v marci roku 1964 v švédskej metropole Štokholm na infarkt. Mal 69 rokov. Pochovaný je so svojou manželkou Margaret na cintoríne Vittum Hill v meste Sandwich v americkom štáte New Hampshire.

Wienerove myšlienky ovplyvnili množstvo oblastí od inžinierstva cez neurovedu až po organizáciu spoločnosti. Bol jedným z prvých ľudí, ktorí vyslovili teóriu, že všetko inteligentné správanie vychádza z mechanizmov spätnej väzby, ktoré môžu nasimulovať stroje. Táto teória je jedným z dôležitých prvých krokov na ceste k vývoju umelej inteligencie.

Takáč: Nové ohnisko slintačky nie je, likvidácia chovov bola ukončená

Informoval zároveň, že počas pondelka asi pred 12.00 h bola ukončená depopulácia všetkých chovov, ktoré boli pozitívne, vrátane kontaktného chovu.

,aktualizované 

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová vystríhala lídrov členských štátov EÚ pred návštevou Moskvy pri príležitosti májových osláv Dňa víťazstva.

- EÚ pozastavila uplatňovanie odvetných dovozných ciel na americké tovary do 14. júla. Oznámenie bolo zverejnené v úradnom vestníku po tom, ako predsedníčka EK Ursula von der Leyenová oznámila, že Brusel odložil odvetné clá na americké produkty o 90 dní.

- Súd v Istanbule nevyhovel odvolaniu a rozhodol, že istanbulský primátor Ekrem Imamoglu zostane vo väzbe až do súdneho pojednávania v kauze korupcie.

- V Prahe zrejme skončia zdieľané elektrokolobežky. Hlavné mesto nepočíta s tým, že by v rámci nového systému zdieľaných dopravných prostriedkov povolilo ich parkovanie.

- Americká investičná banka Goldman Sachs očakáva postupný pokles cien ropy počas tohto aj budúceho roka, pričom priemerná cena Brentu by v roku 2026 mala klesnúť pod 60 USD za barel (159 litrov).

- Poslanci maďarského Národného zhromaždenia schválili 15. novelu ústavy, ktorá dáva zelenú zmene zákona o zhromažďovaní.

- Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) spustila možnosť podávania jednotných žiadostí o priame podpory pre poľnohospodárov.

- Vodiči nákladných áut sa podľa českej polície opakovane pokúšajú prejsť hraničný priechod Bílá-Bumbálka – Makov, hoci tam od minulého týždňa platí zákaz prevozu veterinárne kontrolovaného tovaru.

- Po prudkých otrasoch počas minulého týždňa otvorili americké akciové trhy obchodovanie rastom, k čomu prispeli najmä technologické akcie.

- Muža, ktorý v noci na nedeľu v meste v Harrisburg podpálil rezidenciu guvernéra amerického štátu Pensylvánia Josha Shapira, obvinili z pokusu o vraždu a ďalších siedmich trestných činov vrátane terorizmu voči vláde.

- V areáli košickej Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura na Rastislavovej ulici v nedeľu (13. 4.) popoludní našli 57-ročného muža bez známok života so strelným poranením.

- Koaličná SNS podáva na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR návrh na zrušenie transakčnej dane pre živnostníkov a malých podnikateľov s obratom do 100.000 eur.

- V súvislosti s nedeľňajším (13. 4.) ruským raketovým útokom na ukrajinské mesto Sumy premiér Robert Fico (Smer-SD) uviedol, že odsudzuje všetko zabíjanie.

- V pondelok napoludnie sa skončila likvidácia doterajších ohnísk ochorenia slintačka a krívačka (SLAK) vrátane farmy Dolný Štál. Zatiaľ nie je nové ohnisko ochorenia. Doteraz sa prihlásilo u veterinárov 1800 čiernych chovov, uviedol minister pôdohospodárstva Takáč.

- Inštitút informatiky a štatistiky Infostat odmieta, že by výsledky politických prieskumov mal k dispozícii ktokoľvek iný ako samotná inštitúcia. Nemá ich ani Štatistický úrad SR, ktorý je zriaďovateľom Infostatu, ani žiadna politická strana.

- Viac než polovica Čechov sa prikláňa k názoru, že k ukončeniu vojny na Ukrajine a dosiahnutiu mieru by malo dôjsť aj za cenu územných ústupkov zo strany Ukrajiny. Prípadné vyslanie vojakov na mierovú misiu je podľa aktuálneho prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky.

- Neznámy páchateľ mal v bratislavskom obchodnom centre na Ivanskej ceste z uzamknutého auta ukradnúť 800 eur. Na sociálnej sieti o tom informovala bratislavská krajská polícia, ktorá zároveň žiada verejnosť o pomoc pri vyšetrovaní tohto činu.

- V americkom štáte New York havarovalo malé lietadlo so šiestimi ľuďmi, informovali miestne úrady a média.

- Južná Kórea a Vietnam odsúhlasili rozšírenie hospodárskej spolupráce po stretnutí ministrov.

- Európska komisia (EK) oznámila nový trojročný finančný balík pomoci pre Palestínčanov v celkovej hodnote až 1,6 miliardy eur, informuje TASR.