Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 14. apríl 2025Meniny má Justína
< sekcia Zahraničie

Pred 130 rokmi sa narodil vynálezca Laurens Hammond

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Americký vynálezca a podnikateľ už ako 14-ročný navrhol systém automatickej prevodovky pre automobily.

Washington 10. januára (TASR) - Na Slovensku Hammondov organ spopularizoval Marián Varga, predovšetkým v skupine Collegium Musicum. Vo svete napríklad Keith Emerson (The Nice, ELP), Richard Wright (Pink Floyd), Jon Lord (Deep Purple), či Rick Wakeman (Yes). Tento hudobný nástroj je vynález Laurensa Hammonda, ktorého 130. narodenie sa pripomína v sobotu 11. januára.

Americký vynálezca a podnikateľ už ako 14-ročný navrhol systém automatickej prevodovky pre automobily. Ako 17-ročný úspešne požiadal o svoj prvý patent na barometer. Postupne vytvoril celý rad ďalších vynálezov - od hodín a vojenskej munície až po prvé 3D okuliare v kine a tzv. Hammondov organ.

Laurens Hammond sa narodil 11. januára 1895 v meste Evanston. Prvé vynálezy priniesol v tínedžerskom veku. Jeho schopnosti sa čoskoro posilnili štúdiom strojárstva na univerzite, ktorú v roku 1916 ukončil s vyznamenaním. Keď sa začala prvá svetová vojna, Hammond slúžil v 16. ženijnom pluku a dosiahol hodnosť kapitána. Po vojne pracoval ako hlavný inžinier pre spoločnosť Gray Motor Company, ktorá vyrábala lodné motory.

Jeho najslávnejší vynález prišiel krátko po vytvorení 3D okuliarov. V priebehu rokov začal Hammond rozoznávať rôzne tóny, ktoré vydávali ozubené kolieska v jeho hodinách, a rozhodol sa vytvoriť úspornejší "kostolný organ bez píšťal". V roku 1933 zakúpil použitý klavír a rozobral ho "na drobné", až na klaviatúru. Uvedomil si, že tóny môže vyprodukovať tak, že mechanicky rotujúce koliesko postaví vedľa elektromagnetického snímača, pričom použije rovnaké princípy, aké existovali v jeho hodinách. Fascinovaný týmto objavom, Hammond umiestnil ku každej klávese na klaviatúre celkom deväť mechanických koliesok a pridal ovládače "drawbar", ktoré mohli prepínať frekvencie.

Hoci nástroj vydával tóny podobným spôsobom ako Telharmonium Thaddeusa Cahilla (prostredníctvom generátora tónových kolies), Hammondov organ bol v porovnaní s ním oveľa menšieho rozsahu a okrem kostolov sa zameriaval na trh "pre voľný čas" a tzv. "mainstream". Tento nástroj bol lacnejšou alternatívou ako klavír alebo píšťalový organ poháňaný dychom, a rýchlo sa "uchytil" v kostoloch, ako aj v baroch. Organ značky Hammond začal naberať na popularite v rokoch 1954-1974, za čo čiastočne vďačí výrobe modelu B3.

Nadšenci značky Hammond zistili, že kombináciou modelu B3 s reproduktorom Leslie (rotujúcim klaksónom) a úpravou rýchlosti jeho otáčania možno vytvoriť rôzne zvukové efekty - od tremola po zbor a zvláštne imitácie medzi nimi. Okrem toho mohli hráči na hammonde využiť čas spustenia "motora nástroja" na dosiahnutie kolísavých výškových ohybov a zvukov otáčania prístroja. Práve táto jedinečná kombinácia nástroja B3 Hammond Organ a reproduktora Leslie skutočne posunula Hammondov výtvor do výšin, ktorým vládol v 20. storočí.

"Hammond Organ" zaznamenal veľký úspech v mnohých žánroch, najprv v jazze; potom sa rozšíril do soulu, gospelu, R&B, rocku, progresívneho rocku a reggae. Jimmy Smith, virtuózny jazzový organista, bol jedným z prvých priekopníkov, ktorí naplno využili množstvo pedálov a tiahiel organu Hammond, pričom vytvorili špecifickú zvukovú kulisu.

Medzi ďalších umelcov a hudobné zoskupenia, používajúcich v nahrávkach a na koncertoch Hammondov organ, patrí okrem Pink Floyd, Deep Purple, The Nice a ELP, celý rad ďalších, napríklad Nick Cave and the Bad Seeds, Bruce Springsteen, či neskôr aj Beastie Boys, alebo The Charlatans. Výraznú stopu zanechal Hammond Organ aj na Slovensku. Tento hudobný nástroj našiel uplatnenie na nahrávkach, s ktorými je spojené meno Marián Varga. Nástroj spopularizoval predovšetkým v projektoch Collegium Musicum.

Laurens Hammond zomrel 3. júla 1973. Vtedy už boli vydané dva platne legendárnej slovenskej kapely i Zelená pošta, kultový album Vargu s Pavlom Hammelom. Hammond sa dožil tónov svojho vynálezu aj na svetoznámom diele The Dark Side of the Moon od Pink Floyd.

Takáč: Nové ohnisko slintačky nie je, likvidácia chovov bola ukončená

Informoval zároveň, že počas pondelka asi pred 12.00 h bola ukončená depopulácia všetkých chovov, ktoré boli pozitívne, vrátane kontaktného chovu.

,aktualizované 

- Vo veku 88 rokov zomrela najvyššie postavená žena v hierarchii izraelskej zahraničnej spravodajskej služby Mosad Aliza Magenová.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová vystríhala lídrov členských štátov EÚ pred návštevou Moskvy pri príležitosti májových osláv Dňa víťazstva.

- EÚ pozastavila uplatňovanie odvetných dovozných ciel na americké tovary do 14. júla. Oznámenie bolo zverejnené v úradnom vestníku po tom, ako predsedníčka EK Ursula von der Leyenová oznámila, že Brusel odložil odvetné clá na americké produkty o 90 dní.

- Súd v Istanbule nevyhovel odvolaniu a rozhodol, že istanbulský primátor Ekrem Imamoglu zostane vo väzbe až do súdneho pojednávania v kauze korupcie.

- V Prahe zrejme skončia zdieľané elektrokolobežky. Hlavné mesto nepočíta s tým, že by v rámci nového systému zdieľaných dopravných prostriedkov povolilo ich parkovanie.

- Americká investičná banka Goldman Sachs očakáva postupný pokles cien ropy počas tohto aj budúceho roka, pričom priemerná cena Brentu by v roku 2026 mala klesnúť pod 60 USD za barel (159 litrov).

- Poslanci maďarského Národného zhromaždenia schválili 15. novelu ústavy, ktorá dáva zelenú zmene zákona o zhromažďovaní.

- Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) spustila možnosť podávania jednotných žiadostí o priame podpory pre poľnohospodárov.

- Vodiči nákladných áut sa podľa českej polície opakovane pokúšajú prejsť hraničný priechod Bílá-Bumbálka – Makov, hoci tam od minulého týždňa platí zákaz prevozu veterinárne kontrolovaného tovaru.

- Po prudkých otrasoch počas minulého týždňa otvorili americké akciové trhy obchodovanie rastom, k čomu prispeli najmä technologické akcie.

- Muža, ktorý v noci na nedeľu v meste v Harrisburg podpálil rezidenciu guvernéra amerického štátu Pensylvánia Josha Shapira, obvinili z pokusu o vraždu a ďalších siedmich trestných činov vrátane terorizmu voči vláde.

- V areáli košickej Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura na Rastislavovej ulici v nedeľu (13. 4.) popoludní našli 57-ročného muža bez známok života so strelným poranením.

- Koaličná SNS podáva na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR návrh na zrušenie transakčnej dane pre živnostníkov a malých podnikateľov s obratom do 100.000 eur.

- V súvislosti s nedeľňajším (13. 4.) ruským raketovým útokom na ukrajinské mesto Sumy premiér Robert Fico (Smer-SD) uviedol, že odsudzuje všetko zabíjanie.

- V pondelok napoludnie sa skončila likvidácia doterajších ohnísk ochorenia slintačka a krívačka (SLAK) vrátane farmy Dolný Štál. Zatiaľ nie je nové ohnisko ochorenia. Doteraz sa prihlásilo u veterinárov 1800 čiernych chovov, uviedol minister pôdohospodárstva Takáč.

- Inštitút informatiky a štatistiky Infostat odmieta, že by výsledky politických prieskumov mal k dispozícii ktokoľvek iný ako samotná inštitúcia. Nemá ich ani Štatistický úrad SR, ktorý je zriaďovateľom Infostatu, ani žiadna politická strana.

- Viac než polovica Čechov sa prikláňa k názoru, že k ukončeniu vojny na Ukrajine a dosiahnutiu mieru by malo dôjsť aj za cenu územných ústupkov zo strany Ukrajiny. Prípadné vyslanie vojakov na mierovú misiu je podľa aktuálneho prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky.

- Neznámy páchateľ mal v bratislavskom obchodnom centre na Ivanskej ceste z uzamknutého auta ukradnúť 800 eur. Na sociálnej sieti o tom informovala bratislavská krajská polícia, ktorá zároveň žiada verejnosť o pomoc pri vyšetrovaní tohto činu.

- V americkom štáte New York havarovalo malé lietadlo so šiestimi ľuďmi, informovali miestne úrady a média.

- Južná Kórea a Vietnam odsúhlasili rozšírenie hospodárskej spolupráce po stretnutí ministrov.