Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 8. apríl 2025Meniny má Albert
< sekcia Zahraničie

Pred 155 rokmi sa narodil Mahátma Gándhí, indický reformátor

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

V roku 1909 vydal knihu Hind Swaraj. Tvrdí v nej, že britská vláda v Indii vznikla a prežila výhradne vďaka spolupráci Indov.

Naí Dillí 2. októbra (TASR) - Móhandás Karamčand Gándhí, nazývaný aj Mahátma (Veľká duša), bol indický mysliteľ, politik, filozof a reformátor, hinduistický pacifista. Najvýznamnejší predstaviteľ indického národnooslobodzovacieho hnutia proti britskej nadvláde sa narodil 2. októbra 1869 v Porbandare, tento rok si svet pripomína už 155. výročie tejto udalosti.

Gándhí sa narodil v Indii, v tom čase súčasti rozsiahleho britského koloniálneho impéria. Pochádzal z kasty váišja, ktorá sa zväčša živila obchodom. Jeho otec Karamčand bol ministerským predsedom zväzového štátu Pórbandar, matka Putlibáí bola silno nábožensky založená. Mal dvoch bratov a jednu sestru. Bol štyrikrát ženatý a mal štyri deti, všetko synov.

Pôvodne sa chcel stať lekárom, no na nátlak rodiny študoval právo. Štúdium absolvoval v Londýne, kam odišiel ako 18-ročný. Počas štúdia v Anglicku sa stretol s rasovou diskrimináciou, pretože mnohí Briti považovali Indov za menejcenných. Právnické skúšky Gándhí zložil ako 22-ročný. Po štúdiách sa vrátil späť do Indie, kde sa usiloval praktizovať právo. Neuspel však, preto sa vo veku 23 rokov presťahoval do inej britskej kolónie – Južnej Afriky. Strávil tam celkovo 21 rokov, počas ktorých sa formovali a dozrievali jeho osobné i politické názory vrátane politiky nenásilného odporu.

V roku 1909 vydal knihu Hind Swaraj. Tvrdí v nej, že britská vláda v Indii vznikla a prežila výhradne vďaka spolupráci Indov. Ak by však Indovia spolupracovať prestali a vyhlásili by občiansku neposlušnosť, britská vláda by sa zrútila. V roku 1915 odišiel z juhu Afriky a vrátil sa späť do Indie už ako známy indický nacionalista, teoretik a aktivista.

Po skončení prvej svetovej vojny sa ako 49-ročný usiloval dosiahnuť spoluprácu moslimov a hinduistov a ich spoločný postup proti Britom, hoci medzi zástancami oboch náboženstiev v tom čase často dochádzalo k násilným a často smrtiacim potýčkam. Dočasne sa mu to podarilo, čím dokázal, že mierové spolužitie je možné, no po jeho zatknutí a uväznení sa náboženské konflikty a násilnosti rozhoreli nanovo.

Keď vypukla druhá svetová vojna, Gándhí v nej vehementne odmietal akúkoľvek indickú účasť, hoci Spojené kráľovstvo očakávalo, že Indovia sa do nej zapoja. V roku 1942 už ako 73-ročný predniesol prejav Quit India (Opustite Indiu). Vyzval v ňom obyvateľov na úplné zastavenie spolupráce s koloniálnou vládou. Žiadal, aby Indovia nepoužívali proti Britom násilie, no aby zároveň boli ochotní trpieť a prípadne aj zomrieť, ak sa k násiliu uchýlia úrady. Briti ho spolu s ďalšími osobami zatkli a dva roky väznili.

Indickú nezávislosť sa podarilo dosiahnuť 15. augusta 1947. Toto víťazstvo však malo trpkú príchuť, pretože územie bolo rozdelené na hinduistickú Indiu a moslimský Pakistan. Gándhí proti tomuto rozdeleniu dlhodobo bojoval, odmietal ho a nikdy ho neprijal.

Gándhí bol vo veku 78 rokov zavraždený 30. januára 1948 tromi výstrelmi z bezprostrednej blízkosti. Podľa niektorých zdrojov zomrel okamžite, podľa iných skonal až 30 minút po útoku.

Obyvatelia Indie a Juhoafrickej republiky považujú Gándhího za národného hrdinu, hoci sa objavujú aj názory, ktoré ho obviňujú z rasizmu, či podpory kolonializmu. Gándhí v mladosti Britské impérium skutočne podporoval, neskôr ho však zavrhol a všemožne bojoval za ukončenie britskej nadvlády v Indii, čo sa mu nakoniec aj podarilo dosiahnuť.

Polícia: Uzavretých je 16 priechodov s Maďarskom a jeden s Rakúskom

Dočasné obnovenie kontroly hraníc na vnútorných hraniciach SR s Maďarskom a Rakúskom schválila v pondelok (7. 4.) vláda na návrh rezortu vnútra.

- Čínske ministerstvo obchodu v utorok sľúbilo bojovať proti americkým clám „až do konca“ po tom, čo prezident Donald Trump pohrozil uvalením 50-percentného cla na dovozy z Číny.

- Americký Najvyšší súd v pondelok zrušil nariadenie súdu nižšej inštancie, ktoré bránilo administratíve prezidenta Donalda Trumpa vyhosťovať z krajiny venezuelských utečencov podľa vojnového zákona z roku 1798.

- Približne 200 hasičov bolo vyslaných v pondelok bojovať s požiarom v 17. parížskom obvode, kde plamene zachvátili jeden z najväčších komplexov na recykláciu odpadu v meste.

- V rámci opatrení pre šírenie slintačky a krívačky je dočasne uzavretých 16 hraničných priechodov s Maďarskom a jeden hraničný priechod s Rakúskom. Na zvyšných hraničných priechodoch sú zavedené dočasné kontroly.

- Americký prezident Donald Trump v pondelok vyhlásil, že predaj energie Európskej únii (EÚ) bude hlavným cieľom jeho administratívy, ktorá sa snaží odstrániť obchodný deficit Spojených štátov s krajinami EÚ.

- Futbalisti Neapola remizovali v pondelkovom zápase talianskej Serie A na ihrisku Bologne 1:1. Za hostí odohral celý zápas slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka.

- Tisíce Izraelčanov v pondelok demonštrovali v uliciach Tel Avivu a požadovali dohodu s palestínskym hnutím Hamas o prepustení zvyšných rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok po prvýkrát potvrdil, že ukrajinské jednotky vedú bojové operácie v ruskej Belgorodskej oblasti na hraniciach s Ukrajinou.

- Americký prezident Donald Trump v pondelok vyhlásil, že USA vedú priame rokovania s Iránom o jeho nukleárnom programe.

- Jemenskí povstalci húsíovia tvrdia, že zaútočili na vojenský objekt v Izraeli a napadli dva americké torpédoborce v Červenom mori.

- Európska komisia (EK) navrhuje zaviesť odvetné clá na niektoré tovary z USA vo výške 25 %. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

- Grónsky parlament Inatsisartut sa zišiel na ustanovujúcej schôdzi v novom zložení po marcových voľbách a vyslovil dôveru novej vláde premiéra Jensa-Frederika Nielsena.

- Šéfovia šiestich agentúr Organizácie Spojených národov (OSN) vyzvali na urýchlené obnovenie prímeria v Pásme Gazy a varovali pred nedostatkom pomoci a hladom.

- Hraničným priechodom Bílá-Bumbálka – Makov nebude od utorka možné prevážať zvieratá, živočíšne produkty a krmivá, otvorený však zostane pre vozidlá, ktoré prepravujú akýkoľvek iný tovar.

- Na väčšine územia Slovenska sa očakáva mráz, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

- Pápež František daruje Ukrajine štyri sanitky, ktoré budú nasadené na frontových líniách. Informoval o tom Vatikán.

- Nemecký cyklista Maximilian Schachmann sa stal víťazom prvej etapy pretekov Okolo Baskicka.

- Rusko oznámilo, že jeho jednotky postúpili na východe Ukrajiny v blízkosti Luhanskej oblasti, kde ohrozujú posledné územia pod kontrolou ukrajinských vojsk.

- Americký prezident Donald Trump pohrozil Číne zvýšením ciel o ďalších 50 %, ak Peking nezruší odvetné clá.

- V rámci opatrení pre šírenie slintačky a krívačky (SLAK) sa dočasne uzatvára 16 hraničných priechodov s Maďarskom a jeden hraničný priechod s Rakúskom.