Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 21. apríl 2025Meniny má Ervin
< sekcia Zahraničie

Pred 200 rokmi sa narodil A. Bruckner, symfonik neskorého romantizmu

Ilustračné foto. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Anton Bruckner, významný symfonik neskorého romantizmu, zomrel 11. októbra 1896 vo Viedni. Dožil sa 72 rokov.

Ansfelden/Bratislava 3. septembra (TASR) - Zložil deväť symfónií, aj keď poslednú nedokončil úplne, iba tri časti. Dodnes sa najčastejšie hráva štvrtá, zvaná Romantická či monumentálna ôsma, nazývaná Apokalyptická, ktorá sa zaraďuje medzi najlepšie symfónie 19. storočia.

Jeho symfónie, ale aj sakrálna tvorba, výrazne ovplyvnili hudobnú tvorbu 20. storočia. Napríklad aj úvodná krátka melódia - gitarový riff - z rockového hitu "Seven Natioin Army" americkej skupiny White Stripes pochádza z piatej symfónie Antona Brucknera.

V stredu 4. septembra uplynie od narodenia rakúskeho hudobného skladateľa 200 rokov.

Anton Bruckner sa narodil 4. septembra 1824 v Ansfeldene ako najstaršie z 11 detí v rodine vidieckeho učiteľa a organistu v miestnom kostole. Aj vďaka tomu sa Bruckner ako malý chlapec dostal do kontaktu s hudbou, najmä cirkevnou. Už ako štvorročný preukázal neobyčajný talent v hre na husliach a spinete a ako desaťročný neraz nahradil otca za organom v kostole.

Po smrti otca ho matka v roku 1837 poslala do speváckeho zboru v neďalekom kláštore Sv. Floriana, kde sa zdokonaľoval aj v hre na organ pod dozorom kláštorného organistu. Po pedagogickom pôsobení vo Windhaagu a v Kronstorfe sa v roku 1845 vrátil do kláštornej školy Sv. Floriána ako kvalifikovaný učiteľ.

Hoci cítil isté obmedzenia, ktoré preňho znamenal život v kláštore, váhal opustiť jeho bezpečie a plne sa odovzdať iba hudbe. V roku 1856 sa na naliehanie priateľov neochotne zúčastnil konkurzu na miesto katedrálneho organistu v Linzi, ktorý ľahko vyhral.

Ako organista pôsobil aj vo Viedni, kde študoval kontrapunkt u Simona Sechtera (1788 - 1867). Z orchestráciou sa oboznamoval pod kuratelou dirigenta Otta Kitzlera (1834 - 1915) v Linzi, kde tiež hlbšie prenikol do hudby Ludwiga van Beethovena, Carla Mariu von Webera a Johanna Sebastiana Bacha.

V roku 1868 sa stal profesorom hudobnej teórie na viedenskom konzervatóriu a od 1875 pôsobil ako profesor na univerzite vo Viedni. Svoju virtuozitu v hre na organ predviedol napríklad aj v Bayreuthe, kde mu učarovala tvorba skladateľa Richarda Wagnera.

Jeho vášňou však nebola len hra na organe, ale predovšetkým písanie symfónií. Skomponoval ich celkovo deväť, i keď z poslednej symfónie dokončil iba tri časti. Podľa jeho želania býva pri prezentácii doplnená chválospevom Te Deum pre zmiešaný zbor, orchester a organ.

Výraznejšieho ocenenia za svoje dnes uznávané symfónie sa dočkal až na konci života. Jeho dlhým a technicky náročným kompozíciám sa vtedajšie hudobné telesá bránili. Pri uvedení jeho 3. symfónie vo Viedenskom hudobnom spolku opustila veľká časť obecenstva sálu ešte počas predstavenia.

Oficiálnej pocty za svoju pedagogickú a skladateľskú činnosť sa Anton Bruckner dočkal takmer vo veku 60 rokov. Cisár František Jozef I. mu udelil rytiersky kríž. Panovník financoval aj uvedenie 3. a 8. symfónie a poskytol mu umelecké štipendium. V roku 1891 dostal od viedenskej univerzity titul honoris causa.

Anton Bruckner, významný symfonik neskorého romantizmu, zomrel 11. októbra 1896 vo Viedni. Dožil sa 72 rokov.

VO VEKU 88 ROKOV ZOMREL PÁPEŽ FRANTIŠEK

František zomrel len deň po tom, čo počas Veľkonočnej nedele udelil tradičné požehnanie Urbi et orbi (mestu Rím a svetu) a následne sa previezol po Svätopeterskom námestí v papamobile.

,aktualizované 

- V Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme sa v stredu bude konať omša za pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok ráno vo veku 88 rokov.

- Osemdesiatosem ráz zazvonil v pondelok predpoludním zvon na parížskej katedrále Notre-Dame na počesť pápeža Františka, ktorý ráno zomrel vo veku 88 rokov.

- Všetky futbalové zápasy talianskej Serie A, ktoré sa mali odohrať v priebehu pondelka, odložili. Dôvodom je úmrtie pápeža Františka.

- Cirkev i celý svet stráca smrťou pápeža Františka výnimočného pastiera, ktorý svojím životom a službou zanechal nezmazateľnú stopu. V reakcii na úmrtie pápeža Františka to uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

- Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok pápež František. Oznámil to kardinál Kevin Ferrell, informuje TASR podľa správ agentúr AFP a AP.

- Biely dom vylúčil z okruhu najvyšších ciel elektroniku, na ktorú sa zatiaľ nebudú vzťahovať clá vo výške 145 % pri importe z Číny.

- Americký viceprezident J. D. Vance v pondelok pricestoval do Indie. Počas svojej štvordňovej návštevy sa Vance stretne s indickým premiérom Naréndrom Módím.

- Veľkonočné tradície ako oblievačka či šibačka môžu mať aj dnes význam, ak sa prispôsobia súčasným potrebám spoločnosti. Pre TASR to uviedla etnografka Východoslovenského múzea (VSM) v Košiciach Ľudmila Mitrová.

- Libanonské úrady zadržali niekoľko osôb, ktoré podľa všetkého plánovali raketové útoky na Izrael. Armáda v nedeľu uviedla, že zaistila ich zbrane, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

- Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí ostro kritizovalo americkú televíziu Fox News za to, že v popisku reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. TASR o tom informuje na základe nedeľňajšej správy agentúry DPA.

- Prokurátor oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová v reakcii na sobotné (19. 4.) vyhlásenie Úradu vlády (ÚV) SR. GP zároveň považuje za nenáležité, aby úrad vlády hodnotil postupy prokurátora v predmetnej veci.

- Ruský prezident Vladimir Putin nevydal nariadenie o predĺžení prímeria ktoré vyhlásil v sobotu v bojoch na Ukrajine, a preto sa o polnoci moskovského času skončí. Uviedol to v nedeľu popoludní hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informuje TASR podľa správy stanice Sky News.

- Spojené Štáty by podľa zvažovaného nariadenia Bieleho domu údajne mohli drasticky obmedziť svoje diplomatické pôsobenie v Afrike a tiež zrušiť úrady ministerstva zahraničných vecí, ktoré sa venujú zmene klímy, otázkam demokracie či ľudským právam.

- Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime a je možné, že Kyjev bude musieť na zabezpečenie nasledujúcej zimnej sezóny doviezť viac než 6 miliárd kubických metrov (m3) suroviny. Uviedol to bývalý šéf ukrajinskej prepravnej sústavy GTSO Serhij Makogon.

- V Poľsku od štvrtka (17. 4.) rozšírili zákaz fotografovania na približne 25.000 objektov. Tieto objekty budú označené novým výstražným symbolom. Za porušenie zákazu môže hroziť pokuta, zadržanie alebo konfiškácia fotografickej techniky.

- Izraelská armáda v nedeľu priznala zlyhania pri informovaní o zabití zdravotníkov v Pásme Gazy, zástupcu veliteľa vojenskej jednotky prepustia. Armáda počas vyšetrovania zabitia nenašla známky popravy.

- Pri izraelských leteckých útokoch v Pásme Gazy v nedeľu zahynulo najmenej 25 ľudí vrátane detí, oznámil tamojší úrad pre civilnú obranu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

- Britský kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila v nedeľu pozdravili účastníkov veľkonočnej bohoslužby v Kaplnke sv. Juraja na Windsorskom hrade. Bohoslužba je dôležitým termínom v kalendári monarchu ako hlavy anglikánskej cirkvi, informoval Reuters.

- Ruský prezident Vladimir Putin a starosta Moskvy Sergej Sobjanin sa pripojili k ostatným veriacim na veľkonočnej bohoslužbe. Viedol ju najvyšší predstaviteľ ruskej pravoslávnej cirkvi a podporovateľ Putina patriarcha Kirill, píše TASR podľa správy agentúry Reuters.

- Británia v nedeľu oznámila, že jej stíhačky tento týždeň vzlietli k ruským lietadlám, ktoré sa pohybovali nad Baltským morom blízko vzdušného priestoru Severoatlantickej aliancie (NATO). Incidenty sa odohrali v utorok a vo štvrtok.