Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Zahraničie

Pred 255 rokmi sa narodil francúzsky cisár Napoleon Bonaparte

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Michal Svítok

Napoleone di Buonaparte sa narodil 15. augusta 1769 v meste Ajaccio na ostrove Korzika. V dospelosti si svoje meno zmenil na viac francúzsky znejúce Napoleon Bonaparte.

Ajaccio/Bratislava 15. augusta (TASR) - Ctižiadostivého slávneho Korzičana nižšieho vzrastu (meral 167 centimetrov) pozná svet ako vojenského génia s povestným generálskym klobúkom. Málo kto ovplyvnil svetové dejiny koncom 18. a začiatkom 19. storočia tak, ako v tom čase tento najmocnejší muž Európy.

Od narodenia Napoleona Bonaparteho, francúzskeho cisára, generála a legendárneho vojenského stratéga, uplynie vo štvrtok 15. augusta 255 rokov.

Napoleone di Buonaparte sa narodil 15. augusta 1769 v meste Ajaccio na ostrove Korzika. V dospelosti si svoje meno zmenil na viac francúzsky znejúce Napoleon Bonaparte. Vzdelanie nadobudol na vojenskej akadémii v Brienne-le-Château a neskôr na elitnej škole École Militaire v Paríži.

Do služieb francúzskej armády nastúpil v roku 1785. Jeho meno sa dostalo do povedomia v druhej polovici 90. rokov 18. storočia počas 1. Francúzskej republiky, keď v severnom Taliansku viedol úspešné vojenské ťaženie proti prvej a druhej protifrancúzskej koalícii.

Do Francúzska sa vrátil s veľkými poctami a jeho vplyv začal prudko stúpať. V roku 1798 podnikol výpravu do Egypta s úmyslom zabezpečiť prítomnosť Francúzska na Strednom východe. Napriek tomu, že toto ťaženie nebolo úspešné, Bonapartemu pridalo na popularite.

Po návrate do vlasti ambiciózny vojvodca využil svoju popularitu a v novembri 1799 prevzal vládu v krajine. Vytvoril vládny systém - konzulát, na čele s troma konzulmi. Samotný Bonaparte sa stal prvým konzulom a vo svojich rukách sústredil výkonnú aj zákonodarnú moc. V januári 1799 zriadil francúzsku centrálnu banku Banque de France a z jeho iniciatívy sa udeľuje od roku 1802 aj francúzske štátne vyznamenanie Rad rytiera Čestnej légie.

Ako cisár stál Napoleon I. na čele Francúzska v rokoch 1804 až 1814 a nakrátko aj v roku 1815. Popri chýrnych vojenských úspechoch mala veľký význam aj jeho reorganizácia štátnej správy po Veľkej francúzskej revolúcii (1789 - 1799). Najdôležitejšou kodifikáciou sa stal jeho občiansky zákonník Code civil, nazývaný aj Code Napoleon, z marca 1804, o ktorom sám povedal, že má väčšiu a trvanlivejšiu hodnotu ako jeho 40 vyhraných bitiek. Potvrdzoval výdobytky Francúzskej revolúcie ako rovnosť pred zákonom, slobodu jednotlivca, slobodu vlastníctva i mnohé ďalšie.

Prvú veľkú porážku utrpel v októbri 1805, keď britské námorníctvo zasadilo Francúzsku tvrdý úder v bitke pri Trafalgare, následkom ktorého Napoleon Bonaparte opustil myšlienku poraziť Britániu a zameral sa na Rakúsko a Rusko. Obom krajinám uštedril porážku v slávnej bitke troch cisárov pri Slavkove v decembri 1805. Od tejto legendárnej bitky bol Napoleon Bonaparte do roku 1812 na vrchole moci.

Začiatok konca prvého francúzskeho cisára bol vpád Francúzska do Ruska. Po bitkách pri Borodine (september 1812) a pri rieke Berezina (november 1812), nasledovala v októbri 1813 bitka pri Lipsku, v ktorej boli jeho vojská definitívne porazené. Táto bitka vošla do dejín aj pod názvom Bitka národov.

V apríli 1814 bol Napoleon I. nútený abdikovať a následne sa ocitol vo vyhnanstve na ostrove Elba. O návrat na trón sa pokúsil začiatkom marca 1815, keď ušiel z ostrova Elba a s menším vojskom bez jediného výstrelu obsadil Paríž. Jeho druhú, 100 dní trvajúci vládu, ukončila ďalšia legendárna bitka pri Waterloo 18. júna 1815, po ktorej Napoleona deportovali na ostrov Svätej Heleny, kde 5. mája 1821 zomrel na rakovinu žalúdka.

Napoleonove rekvizity a predmety späté s jeho životom sú aj dnes zberateľmi veľmi vyhľadávané. Napríklad začiatkom júla tohto roku vydražili v meste Fontainebleau za 1,7 milióna eur dve pištole, ktorými si chcel po svojej abdikácii v roku 1814 vziať život a jeden z jeho ikonických dvojrohých klobúkov sa vlani v novembri predal na aukcii za 1,9 milióna eur.



Zdroje:

https://www.geo.de/geolino/mensch/3401-rtkl-weltveraenderer-napoleon-bonaparte; www.britannica.com

FÁBRYOVÁ: Ľudí s obezitou je toľko, že môžme hovoriť o pandémii

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová s lekárkou doc. Ľubomírou Fábryovou.

- Súdna rada SR má na svojom najbližšom zasadnutí naplánovanom na utorok (15. 4.) voliť kandidáta na funkciu predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR.

- Kvetnou nedeľou vstupujú kresťania na Slovensku, ale i vo svete do Veľkého či Svätého týždňa. Ide o najstarší a najvýznamnejší sviatok kresťanského cirkevného roka.

- Tisíce ľudí zo Srbska, Kosova i Bosny a Hercegoviny pricestovali autobusmi na zhromaždenie do Belehradu, ktoré bolo usporiadané na podporu srbského prezidenta Aleksandara Vučiča.

- Premiér SR Robert Fico v sobotu na Úrade vlády (ÚV) SR rokoval s delegáciou amerických kongresmanov, ktorá v rámci cesty po Európe pricestovala na návštevu Slovenska.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.