Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

Pred 30 rokmi vstúpil do platnosti Dohovor OSN o morskom práve

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Jaroslav Taldík

Deväť rokov pracovali zástupcovia z viac ako 160 štátov nad dokumentom, ktorý novo definoval morské právo o využívaní svetových morí a oceánov. V sobotu to bude 30 rokov, čo nadobudol účinnosť.

Montego Bay/Bratislava 16. novembra (TASR) – Moria a oceány pokrývajú viac ako 70 percent povrchu Zeme a tvoria jeden z najdôležitejších základov ľudského života vďaka bohatosti životných zdrojov, zdrojov energie, ale aj tým, že spájajú kontinenty.

Deväť rokov pracovali zástupcovia z viac ako 160 štátov nad dokumentom, ktorý novo definoval práva a povinnosti krajín pri využívaní svetových morí a oceánov. V sobotu 16. novembra uplynie 30 rokov odvtedy, čo nadobudol účinnosť Dohovor Organizácie Spojených národov o morskom práve (UNCLOS).

Dohovor nahradil doktrínu "slobody morí" pochádzajúcu ešte zo 17. storočia. Podľa nej sa národné práva obmedzovali na určitý vodný pás siahajúci od pobrežia daného štátu. Išlo zvyčajne o tri námorné míle (približne 5,6 kilometra) podľa pravidla výstrelu z kanóna, ktoré vychádzalo z dostrelu v tom čase najvýkonnejšieho dela. Zvyšné moria za takto vymedzenými národnými hranicami boli vyhlásené za medzinárodné vody, slobodné pre všetkých a nepatriace nikomu.

Avšak v 20. storočí, predovšetkým od jeho druhej polovice, začala doktrína "slobody morí" narážať na realitu. Súviselo to najmä s rozvojom ťažoby nerastných surovín z morského dna, expanziou rybolovu a zintenzívnením námornej dopravy.

Maltský veľvyslanec pri OSN Arvid Pardo vystúpil 1. novembra 1967 na Valnom zhromaždení OSN so slávnym prejavom. Vyzval v ňom krajiny, aby otvorili oči a zabránili hroziacemu zdevastovaniu svetových morí a oceánov, pričom zdroje oceánov mimo ich národnej jurisdikcie sa mali považovať za spoločné dedičstvo ľudstva. Apel maltského veľvyslanca spustil proces, ktorý viedol v roku 1973 k zvolaniu Tretej konferencie OSN o morskom práve s cieľom vypracovať komplexnú zmluvu o oceánoch.

Konferencia sa skončila prijatím Dohovoru OSN o morskom práve – podpísaný bol 10. decembra 1982 v meste Montego Bay na Jamajke. Rozsiahly, takmer 200-stranový dokument nadobudol účinnosť 16. novembra 1994. Slovensko ratifikovalo dohovor 8. mája 1996. Doteraz k nemu pristúpilo 170 krajín, zatiaľ ako posledné tak urobilo 19. júla 2024 San Maríno.

Medzi signatármi Dohovoru OSN o morskom práve nie sú Spojené štáty napriek tomu, že sa na príprave záverečného dokumentu aktívne podieľali. Nesúhlasili totiž s niektorými záverečnými ustanoveniami týkajúcimi sa morského a oceánskeho dna, ktoré boli podľa Washingtonu v rozpore s americkými hospodárskymi a bezpečnostnými záujmami.

Dohovor OSN o morskom práve, ktorý nahrádza štyri dokumenty z roku 1958, detailne vymedzuje morské zóny vrátane šírky pobrežného mora, zálivov, vnútorných vôd, ústí riek vlievajúcich sa do mora a prístavov. Zahŕňa napríklad aj povinnosti, práva a ochranu pobrežného štátu, špecifikuje výlučnú ekonomickú zónu, ako aj sankcie za porušovanie dohodnutých zásad.

Otvorené more je vyhlásené za spoločné dedičstvo ľudstva a využívanie morských zdrojov je regulované prostredníctvom Medzinárodného úradu pre morské dno, ktorý je mimo vnútroštátnej jurisdikcie. Lode všetkých štátov, či už pobrežných alebo vnútrozemských, majú v súlade s týmto dohovorom právo na pokojný prechod pobrežným morom.





Zdroj: https://www.un.org/Depts/los/convention_agreements/pamphlet_unclos_at_30.pdf https://www.imoa.ph/treaties/unclos/unclos-history

T. Drucker predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách

Minister priblížil, že jednou z ambícii návrhu je priniesť viac flexibilných možností ako študovať.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.