Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

Pred 40 rokmi do vesmíru vystúpila prvá žena, kozmonautka S. Savická

Ilustračné foto. Foto: TASR Dano Veselský

Svetlana Jevgenievna Savická sa narodila 8. augusta 1948 v Moskve.

Moskva/Bratislava 24. júla (TASR) – Sovietska (ruská) kozmonautka Svetlana Jevgenievna Savická sa stala prvou ženou, ktorá vystúpila do otvoreného vesmíru. Vo štvrtok 25. júla uplynie 40 rokov od tejto udalosti.

Svetlana Jevgenievna Savická sa narodila 8. augusta 1948 v Moskve. Lásku k lietaniu zdedila po otcovi, veliteľovi sovietskeho letectva počas druhej svetovej vojny a národnom hrdinovi. Už v 16 rokoch sa prihlásila na školu pre pilotov, bola však odmietnutá pre nízky vek. Namiesto lietania sa preto začala venovať parašutizmu.

Svoju záľubu sa pokúsila pred rodičmi utajiť, no odhalili ju, keď jej otec našiel v školskej taške výsadkársky nôž. Otec jej záľubu však podporil a Savická tak ešte pred dovŕšením 17. roku veku úspešne absolvovala 450 zoskokov padákom.

Tvrdá práca a parašutistický výcvik sa vyplatili, keď iba 18-ročnú Savickú prijali na Moskovský letecký inštitút (MAI), ktorý ukončila v roku 1972 ako 24-ročná. Ešte o rok skôr úspešne zložila skúšky ako pilotka-inštruktorka.

O štyri roky neskôr, v roku 1976, získala kvalifikáciu na post testovacieho pilota a o desať rokov neskôr, v roku 1986, úspešne získala doktorát na Moskovskej štátnej technickej univerzite N. E. Baumana.

Savická však nezbierala iba akademické úspechy, ale aj svetové rekordy. Dovedna sa jej ich počas kariéry podarilo získať 18, prvý si pripísala na konto ako iba 17-ročná pri zoskoku padákom z výšky 14.252 metrov.

Počas štúdia na MAI bola členkou národného tímu v leteckej akrobacii. V roku 1970 si z majstrovstiev sveta v tomto športe odniesla z Hullavingtonu v Spojenom kráľovstve okrem titulu majsterky sveta aj prezývku "Miss Sensation" (Slečna Senzačná).

Výnimočné schopnosti však neprejavovala iba pri akrobatických kúskoch, ale aj na palube iných lietadiel. So stíhačkou MiG-21 sa jej podľa Medzinárodnej leteckej federácie (FAI) rýchlosťou 2683 kilometrov za hodinu podarilo stanoviť rýchlostný rekord pre najrýchlejšiu pilotku. Kým sa však stala astronautkou, ako testovacia pilotka nazbierala viac než 1500 letových hodín.

Do výcvikového programu pre astronautov Savická vstúpila v roku 1980. V auguste roku 1982, 19 rokov po Valentine Tereškovovej, odštartovala z ruského kozmodrómu Bajkonur na palube vesmírnej lode Sojuz T-7 a stala sa historicky druhou ženou vo vesmíre. Prvou Američankou vo vesmíre sa v júni roku 1983, desať mesiacov po Savickej, stala Američanka Sally Rideová na palube raketoplánu Challenger.

Savická však s vesmírnymi míľnikmi ešte neskončila. Na vesmírnu stanicu Saľut 7 sa vrátila o dva roky neskôr na palube lode Sojuz T-12. Do histórie sa tak zapísala ako prvá žena, ktorá do vesmíru letela dva razy.

Počas tejto misie vystúpila 25. júla 1984 do vesmíru a pripísala si tak na konto ďalšie prvenstvo – ako vôbec prvý človek vykonala vo vesmíre kovoobrábacie práce. Počas približne trojhodinovej vychádzky zvárala, spájkovala a striekala obrobky. Asistoval jej kozmonaut Vladimír Džanibekov. V čase výstupu do vesmíru mala 36 rokov, čo bol v tom čase tiež rekord. Bola to však aj jej posledná vesmírna misia.

Sovietsky zväz v roku 1986 plánoval na oslavu Medzinárodného dňa žien aj čisto ženskú misiu so Savickou ako veliteľkou, misia však bola zrušená pre technické problémy so starnúcou vesmírnou stanicou. Do astronautského dôchodku odišla "Slečna Senzačná" v roku 1993 a úspešne vstúpila do politiky, kde zastávala niekoľko významných funkcií.

Savická počas kariéry získala niekoľko vysokých sovietskych štátnych vyznamenaní a je po nej pomenovaná aj planétka 4118 Sveta obiehajúca v pásme asteroidov medzi Marsom a Jupiterom.

Pracovný týždeň uzavrie oblačné počasie, miestami aj dážď

Teploty sa budú pohybovať okolo 12 až 17 stupňov C.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.