Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 20. apríl 2025Meniny má Marcel
< sekcia Zahraničie

Pred 50 rokmi sa začala invázia Turecka na Cyprus

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk - Barbora Michalíková

Cyprus sa stal členskou krajinou Európskej únie (EÚ) 1. mája 2004. Nariadenia EÚ však platia len v gréckej časti ostrova, aj úradným jazykom EÚ je iba gréčtina.

Nikózia/Ankara/Bratislava 19. júla (TASR) - Národnostne zmiešaný Cyprus získal nezávislosť od Spojeného kráľovstva v roku 1960. O 14 rokov neskôr však došlo k rozdeleniu tohto ostrova ležiaceho vo východnom Stredomorí po tom, ako sa na ňom vylodili v júli 1974 tureckí vojaci v reakcii na prevrat, ktorý uskutočnili stúpenci zjednotenia ostrova s Gréckom.

Od začiatku tureckej invázie na Cyprus uplynie v sobotu 20. júla 50 rokov.

Budúcnosť tretieho najväčšieho stredomorského ostrova je už desaťročia predmetom sporu medzi dvoma etnickými skupinami - cyperskými Grékmi, ktorí v roku 1960, teda v čase vyhlásenia nezávislosti Cypru, tvorili 77 percent obyvateľstva, a cyperskými Turkami, ktorí tvorili 18 percent obyvateľstva.

Násilnosti zo strany oboch národnostných skupín pribúdali, čo na jar 1964 viedlo k vytvoreniu tzv. zelenej línie - 180 kilometrov dlhej nárazníkovej zóny pod kontrolou jednotiek Organizácie Spojených národov (OSN). Ani to však neviedlo k zmierneniu napätia, ktoré sa, naopak, stupňovalo.

K vyostreniu situácie došlo 15. júla 1974, keď sa skupina nacionalistických dôstojníkov z Cyperskej národnej gardy s pomocou polovojenskej organizácie EOKA-B, podporovanej vojenskou juntou v Aténach, pokúsila o prevrat s cieľom zvrhnúť cyperského prezidenta arcibiskupa Makariosa III. (1913 - 1977) a pripojiť ostrov ku Grécku.

Prezident Makarios III. bol nútený krajinu 17. júla opustiť. Päťmesačný exil, po ktorom sa vrátil do vlasti a opäť sa ujal funkcie, našiel v Londýne. Do čela štátu bol dosadený Nikos Sampson, zástanca myšlienky 'enosis', teda spojenia Cypru s Gréckom.

Ankara vyslala na ochranu tureckej menšiny do severovýchodnej časti ostrova svoje vojská. Invázia Turecka s kódovým označením operácia Attila sa začala v sobotu ráno 20. júla 1974. Po dvoch dňoch bojov bolo vyhlásené prímerie, vláda Sampsona padla. Zároveň sa v Ženeve konala séria rokovaní delegácií cyperských Grékov a cyperských Turkov s cieľom nájsť riešenie konfliktu, avšak neúspešne.

Druhú fázu operácie spustila turecká armáda 14. augusta 1974. O štyri dni sa invázia skončila a vyústila do rozdelenia Cypru. Takmer 200.000 cyperských Grékov muselo svoje domovy opustiť a utiecť zo severnej časti, to isté sa dotklo približne 65.000 cyperských Turkov, ktorí odišli z juhu na sever.

Sever ostrova zostal po tureckej invázii pod správou Turkov, pričom Ankara má na odštiepeneckom území stále viac ako 35.000 vojakov. Severocyperský parlament jednostranne vyhlásil v novembri 1983 Severocyperskú tureckú republiku zaberajúcu 36 percent územia ostrova. Jej existenciu dodnes uznáva iba Turecko.

Cyprus sa stal členskou krajinou Európskej únie (EÚ) 1. mája 2004. Nariadenia EÚ však platia len v gréckej časti ostrova, aj úradným jazykom EÚ je iba gréčtina.

Rokovania o budúcnosti etnicky rozdeleného Cypru, na ktorom sa podľa bájí zrodila z morskej peny starogrécka bohyňa krásy a lásky Afrodita, nepriniesli doteraz želaný výsledok, keďže znepriatelené strany nevedia nájsť pri riešení dlhoročného konfliktu spoločnú reč.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vidí jediné riešenie situácie v existencii dvoch štátov, čo však medzinárodné spoločenstvo odmieta. Navyše vzťahy medzi Tureckom a Cyprom sú dlhodobo napäté aj v súvislosti so sporom okolo ložísk ropy a zemného plynu vo východnej časti Stredozemného mora.

Zabrániť obnoveniu bojov medzi cyperskými Grékmi a Turkami, zabezpečiť dodržiavanie prímeria medzi znepriatelenými stranami a prispieť k obnove a udržaniu práva i poriadku na ostrove je od marca 1964 cieľom mierovej misie OSN na Cypre (United Nations Peacekeeping Force in Cyprus, UNFICYP).

Slovensko je súčasťou mierovej misie UNFICYP 23 rokov. V súčasnosti zabezpečuje úlohy 239 príslušníkov Ozbrojených síl SR a päť policajtov. Celkovo má misia UNFICYP aktuálne viac ako tisíc členov.





Zdroj:

https://mfa.gov.cy/turkish-military-invasion-and-occupation.html

http://ak.aos.sk/images/dokumenty/e-knihy/Cyprus-dimenzie_konfliktu.pdf

Kronika 20. storočia (1999); Kronika 20. storočia (2000)

MAJTÁNOVÁ: Vyšetrenie očí môže odhaliť leukémiu aj sklerózu multiplex

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová s očnou lekárkou Norou Majtánovou.

- Európska únia v sobotu v reakcii na „veľkonočné prímerie“ na Ukrajine, ktoré v sobotu oznámil ruský prezident Vladimir Putin, uviedla, že Moskva by vojnu mohla okamžite zastaviť, ak by chcela. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

- Futbalisti Slovana Bratislava sa výrazne priblížili k zisku siedmeho majstrovského titulu v sérii. V derby nadstavbovej časti Niké ligy zdolali na Štadióne Antona Malatinského domáci Spartak Trnava 3:2 a figurujú na čele tabuľky s 13-bodovým náskokom pred MŠK Žilina.

- Na takmer tri roky vo väzení odsúdil ruský súd 19-ročnú aktivistku Dariu Kozyrevovú, ktorá prostredníctvom poézie z 19. storočia či grafiti vyjadrovala protest proti konfliktu na Ukrajine.

- Dvoch ľudí zastrelil v sobotu večer neznámy páchateľ v meste Bad Nauheim v spolkovej krajine Hesensko, oznámila tamojšia polícia. Strelcovi sa z miesta útoku podarilo ujsť, prebieha po ňom rozsiahle pátranie.

- Palestínske militantné hnutie Hamas v sobotu oznámilo, že stále nemá informácie o izraelsko-americkom vojakovi Edanovi Alexandrovi, ktorého militanti zajali počas útoku na Izrael zo 7. októbra 2023.

- Pamiatku zmŕtvychvstania Ježiša Krista, ktorá je základom kresťanskej viery, slávia v nedeľu kresťania na Slovensku i vo svete. Veľkonočná nedeľa nazývaná aj Veľkonočná nedeľa Pánovho zmŕtvychvstania je vyvrcholením najväčších kresťanských sviatkov cirkevného roka.

- Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v sobotu popoludní prepustil Daniela B., ktorý je obvinený z extrémistickej trestnej činnosti, na slobodu.

- Ruská armáda vytlačila ukrajinské sily z jednej z posledných dedín, ktoré mali pod kontrolou v Kurskej oblasti na západe Ruska. Oznámilo to v sobotu ministerstvo obrany v Moskve.

- Umelá inteligencia (AI) by mohla nahradiť väčšinu programátorov už v priebehu budúceho roka, myslí si bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Google Eric Schmidt.

- V blízkosti lyžiarskeho strediska v obci Králiky pri Banskej Bystrici boli po piatkovom (18. 4.) útoku medveďa na človeka rozmiestnené fotopasce i výstražné informačné tabule.

- Spojené štáty sú údajne pripravené uznať ruskú kontrolu nad ukrajinským polostrovom Krym ako súčasť širšej mierovej dohody medzi Moskvou a Kyjevom. S odvolaním sa na zdroje oboznámené s touto záležitosťou o tom informovali agentúry Bloomberg a Reuters.

- Americký hokejista Jason Robertson bude pre zranenie v dolnej časti bližšie nešpecifikovaný čas chýbať Dallasu Stars v NHL.

- Na príkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa boli zverejnené dokumenty týkajúce sa atentátu na senátora Roberta F. Kennedyho z 5. júna 1968.

- Hokejisti HK Nitra zvíťazili na ľade HC Košice 2:0 v úvodnom finálovom zápase play off Tipos extraligy. V sérii hranej na štyri víťazné zápasy sa ujali vedenia 1:0.

- Britský pilot Lando Norris dosiahol najlepší čas v druhom tréningu pred VC Saudskej Arábie, piatym podujatím seriálu majstrovstiev sveta F1.

- Kanadský hokejista David Savard z Montrealu Canadiens oznámil, že prebiehajúca sezóna bude jeho posledná v NHL.

- V Istanbule sa začal proces so 189 ľuďmi, medzi ktorými sú aj študenti a osem novinárov, zadržaných pri protestoch proti zatknutiu opozičného starostu tohto najväčšieho tureckého mesta Ekrema Imamogla.

- Fínski hokejoví reprezentanti uspeli v prípravnom zápase pred MS nad Švédmi 2:0. Vo štvrtkovom prvom vzájomnom dueli zvíťazili „tri korunky“ 2:1.

- Austrálčan Oscar Jenkins sa postaví pred súd v samozvanej Luhanskej ľudovej republike (LĽR) pre obvinenia zo žoldnierstva, uviedli úrady na tomto ukrajinskom území, ktoré okupuje Rusko.

- Ukrajina a Rusko si na veľkonočný piatok vymenili stovky tiel vojakov. Na Ukrajinu dorazili telesné pozostatky 909 vojakov, oznámil koordinačný štáb pre záležitosti vojnových zajatcov v Kyjeve.