Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 5. apríl 2025Meniny má Miroslava
< sekcia Zahraničie

Pred 70 rokmi spustili v Obninsku do prevádzky prvú jadrovú elektráreň

Ilustračné foto. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Informácia o spustení jadrovej elektrárne v Obninsku sa stala neočakávanou nielen pre svetovú, ale aj samotnú sovietsku verejnosť. Totiž jej výstavba sa držala v prísnej tajnosti.

Obninsk/Bratislava 26. júna (TASR) - Jadrové elektrárne sa podieľajú na výrobe energie od prvej polovice 50. rokov minulého storočia. Výstavba prvej jadrovej elektrárne na svete sa začala v Sovietskom zväze v roku 1951 neďaleko mesta Obninsk v Kalužskej oblasti. Vo štvrtok 27. júna uplynie od jej spustenia do prevádzky 70 rokov.

Prvé uznesenie sovietskej vlády týkajúce sa výstavby jadrovej elektrárne sa datuje 16. májom 1950. Miesto jej výstavby, približne 100 kilometrov od Moskvy nebolo vybrané náhodne. Ruské zdroje pripomínajú predovšetkým dva dôvody: Prvým bol ten, že potenciálny protivník nebude hľadať taký objekt strategického významu tak blízko pri metropole krajiny a druhý dôvod spočíval v tom, že na projekte sa osobne podieľal popredný sovietsky fyzik Igor Vasilievič Kurčatov, otec sovietskej atómovej bomby.

S výstavbou elektrárne sa začalo v novembri 1951. Mesto Obninsk vzniklo prakticky na zelenej lúke a jeho obyvatelia pracovali hlavne v jadrovej elektrárni. Neskôr sa stalo strediskom sovietskeho nukleárneho výskumu.

Montáž reaktora a zariadenia prišla na rad v októbri 1953 a v júni 1954 dodávala elektráreň do siete už elektrinu. Prvá jadrová elektráreň na svete bola k energetickej sieti pripojená 27. júna 1954. Jadrový reaktor AM-1 (atom mirnyj – mierový atóm), umiestnený v 17,5 metra hlbokej šachte, mal výkon 5 megawattov. Bol kanálového typu, ako moderátor sa použil grafit a ako chladivo voda.

Informácia o spustení jadrovej elektrárne v Obninsku sa stala neočakávanou nielen pre svetovú, ale aj samotnú sovietsku verejnosť. Totiž jej výstavba sa držala v prísnej tajnosti.

Obninská elektráreň nemala svojim výkonom zásadný vplyv na zásobovanie energiou, ale už samotné spustenie prvej jadrovej elektrárne na svete malo strategický význam. Na dlhé roky sa stala v Sovietskom zväze jedinečnou experimentálnou základňou a navyše, okrem výroby elektriny, slúžila aj na výrobu izotopov najmä pre medicínske účely.

Koniec prvej jadrovej elektrárne na svete prišiel po 48 rokoch, presne 29. apríla 2002 o 11. hodine 34. minúte moskovského času. Na jej mieste je zriadené múzeum jadrovej energetiky.

V súčasnosti je na svete 416 jadrových reaktorov v 31 krajinách, ktoré vyrábajú približne 10 percent elektrickej energie. Podľa World Nuclear Industry Status Report najvyšší podiel jadrových elektrární na celosvetovej výrobe elektriny bol v roku 1996, kedy dosiahol 17,5 percenta. Od roku 2021 však nepredstavuje jadrová energia viac ako 10 percent celosvetovej výroby.

Ani jadrovú energetiku neobišli mimoriadne udalosti. Prvou, ktorá negatívne vstúpila do povedomia svetovej verejnosti, bola havária na elektrárni Three Mile Island v Spojených štátoch amerických v roku 1979. Ďalšia vážna udalosť nasledovala v roku 1986 na 4. bloku Černobyľskej jadrovej elektrárne v Sovietskom zväze a poslednou sa stala pohroma na štyroch blokoch elektrárne Fukušima 1 v Japonsku v roku 2011, ktorú spôsobilo zemetrasenie a následná vlnami cunami.

V nadväznosti na jadrovú katastrofu v Černobyle vznikla potreba celosvetovej spolupráce v oblasti bezpečnosti jadrových energetických zariadení. Preto bola 15. mája 1989 v Moskve založená Svetová asociácia prevádzkovateľov jadrových zariadení (WANO), ktorej hlavným cieľom je zlepšovanie jadrovej bezpečnosti v celosvetovom rozsahu.

R. Takáč: Nákaza SLAK nespôsobí výpadok potravín na Slovensku

Chovatelia dobytka, ktorých ovplyvnila nákaza slintačky a krívačky, budú podľa slov ministra odškodnení z európskych a národných zdrojov.

- Z dôvodu geodetických meraní uzatvoria v nedeľu 6. apríla na hodinu most v Hlohovci. Chodci, cyklisti a záchranné zložky budú mať prejazd povolený.

- Španielska polícia oznámila, že rozbila gang napojený na motorkársky klub Hells Angels (HAMC), ktorý z Južnej Ameriky pašoval do Európy kokaín cez prístav vo Valencii. Pri akcii zaistila približne tonu tejto drogy.

- V Nemecku sa čoraz viac liekov nakupuje cez internet. Online lekárne dosiahli za prvé tri mesiace tohto roka obrat 423,1 milióna eur, čo bolo o 7,8 % viac ako v rovnakom období minulého roka.

- Senegalský prezident Bassirou Diomaye Faye vyhlásil, že "urobili všetko, čo bolo možné“ pre návrat Mali, Burkiny Faso a Nigeru do Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS).

- Na Slovensku sa uskutoční historicky prvé začlenenie rytierov a dám do Rádu Božieho hrobu. Slávnosť sa začne v trnavskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa predpoludním aj za účasti veľmajstra rádu, kardinála Fernanda Filoniho.

- Slovenská národná strana (SNS) navrhne na koaličnej rade zrušenie transakčnej dane. Ak neuspeje, bude trvať na jej úpravách. TASR o tom informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.

- V Iliavčianskej doline pri tenisových kurtoch bol spozorovaný medveď. Informovala o tom trenčianska krajská polícia na sociálnej sieti.

- Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK) uvedie dnes na svojej scéne v bratislavských Rusovciach premiéru dvoch tanečných diel na hudbu Igora Stravinského.

- Opozičná strana SaS bude v sobotu na svojom kongrese v Bratislave voliť členov do republikovej rady, rozhodcovskej komisie a revíznej komisie. Informoval o tom hovorca strany Ondrej Šprlák.

- Väčšina nemeckej verejnosti podporuje zákaz predaja oxidu dusného maloletým. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorého výsledky v sobotu zverejnila zdravotná poisťovňa.

- Ruský hokejista Alexander Ovečkin strelil v noci na sobotu svoj 893. a 894. gól v základnej časti zámorskej NHL a vyrovnal historický rekord Waynea Gretzkého.

- Zmrazenie poslaneckých platov je tradičnou agendou hnutia Igora Matoviča, keď je v opozícii, ale v čase, keď vládu viedol on, k nemu neprišlo. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

- Tisíce ľudí vyšli v piatok do ulíc Bangui, metropoly Stredoafrickej republiky (SAR), aby protestovali proti zámerom tamojšieho prezidenta Faustina-Archangeho Touadéru uchádzať sa o tretie funkčné obdobie, a to s podporou žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny.

- Štát má indície o čiernych prevozoch zvierat počas noci. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) po piatkovom rokovaní ústredného krízového štábu k slintačke a krívačke (SLAK).

- Slovensko by malo pre šírenie slintačky a krívačky uzavrieť niektoré hraničné priechody najmä s Maďarskom. Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

- Európska komisia (EK) nesúhlasí s konceptom recipročných ciel, ktorých zavedenie v stredu večer oznámil americký prezident Donald Trump a ktoré môžu štáty EÚ stáť 380 miliárd eur ročne.

- Rozhodnutie izraelskej vlády odvolať šéfa kontrarozviedky Šin Bet Ronena Bara bolo poznačené osobným konfliktom záujmov zo strany premiéra Benjamina Netanjahua v súvislosti s tzv. Katarskou kauzou.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda sa potvrdilo nové ohnisko slintačky a krívačky. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na sociálnej sieti.

- Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že bude pokračovať vo svojej colnej politike zameranej na prilákanie veľkých investícií do USA.

- História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať. Kto úmyselne zabúda, kto ignoruje to, čo sa udialo počas nej, to je to isté, ako keby opätovne stláčal spúšť, strieľal z dela, hádzal bomby. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD).