Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

Pred 80 rokmi vypuklo Varšavské povstanie,zlomová udalosť dejín Poľska

Ilustračná snímka. Foto: TASR

V lete 1944 rozpútali sovietske vojská na východnom fronte mohutnú ofenzívu, ktorá ju priviedla až k brehom Visly, avšak Varšave okupovanej nacistami, v ktorej v tom čase vypuklo povstanie, nepomohli.

Varšava/Bratislava 1. augusta (TASR) - Povstanie vo varšavskom gete (19. apríl 1943 - 16. máj 1943) vošlo do dejín ako jeden z najväčších prejavov židovského ozbrojeného odporu počas druhej svetovej vojny. Nasledujúci rok obyvatelia poľskej metropoly povstali proti nacistickej okupácii opäť. Od vypuknutia Varšavského povstania, ktoré predstavuje jednu z najdôležitejších udalostí poľských dejín 20. storočia, uplynie vo štvrtok 1. augusta 80 rokov.

Poľský prezident Andrzej Duda pri príležitosti osláv 80. výročia vypuknutia Varšavského povstania, ktoré sa začali už v utorok (30.7.) vyhlásil, že povstanie bolo "jedným zo základných míľnikov našej slobody a nezávislosti... niečo, čo sa pravdepodobne nikdy predtým v histórii nestalo".

V lete 1944 rozpútali sovietske vojská na východnom fronte mohutnú ofenzívu, ktorá ju priviedla až k brehom Visly, avšak Varšave okupovanej nacistami, v ktorej v tom čase vypuklo povstanie, nepomohli.

Varšavské povstanie sa začalo 1. augusta 1944 o 17.00 h, ale prvé ozbrojené zrážky prepukli už krátko popoludní. Jeho poslaním bolo oslobodiť hlavné mesto od okupantov a ovládnuť Varšavu ešte pred príchodom Červenej armády, čo malo byť istým argumentom v rokovaniach medzi poľskou emigračnou vládou a sovietskym vedením.

Proti nemeckej presile sa postavilo približne 50.000 ľudí. Okrem Poliakov v povstaní bojovali aj stovky cudzincov z viacerých krajín vrátane samostatnej slovenskej čaty 535, ktorej velil Miroslav Ihring. Ako jediná zahraničná jednotka bola označená aj svojou národnou trikolórou. Meno veliteľa čaty nesie jedno z varšavských námestí.

Povstanie pripravovala a vyhlásila Krajinská armáda (Armia Krajowa), ozbrojená zložka podliehajúca poľskej emigračnej vláde v Londýne, ktorej velil generál Tadeusz Komorowski. Termín začiatku povstania ovplyvnili práve správy, že jednotky Červenej armády na východnom brehu Visly sú už pri bránach mesta.

Sovietsky vodca Stalin však odmietol pomôcť povstalcom a nechal Varšavu vykrvácať. Stalo sa tak napriek tomu, že Červená armáda mala veľkú prevahu. Na predmestí Varšavy stál takmer jeden milión jej vojakov, tri tisíc tankov a ďalšie tisíce kusov bojovej techniky. Za týmto postojom Moskvy boli politické motívy, väčšina príslušníkov Krajinskej armády bola totiž nielen protinacistická, ale aj antikomunistická.

Hoci povstalci ovládli spočiatku veľkú časť mesta, vzhľadom na obrovskú prevahu protivníka a rozhodnutie Moskvy neposkytnúť im pomoc, postupne strácali jednu mestskú časť za druhou. Napriek podpore širokých vrstiev obyvateľstva vzdorovali obrovskej presile 63 dní. Prímerie bolo vyhlásené 2. októbra, kapitulácia vstúpila do platnosti 3. októbra 1944 o piatej hodine rannej.

Hneď v prvý deň vypuknutia povstania nacisti rozhodli o vyhubení obyvateľov Varšavy bez ohľadu na vek alebo pohlavie, bez ohľadu na to, či sa na bojoch priamo aktívne podieľali alebo nepodieľali. Počas bojov zahynulo približne 18.000 povstalcov a okolo 200.000 civilistov. Zajatých povstalcov odvliekli nacisti do internačných a koncentračných táborov a okolo 700.000 obyvateľov vyhnali zo svojich domovov, pričom vyľudnené mesto zrovnali so zemou. Nemecká armáda stratila 20.000 vojakov.

Posledné dni Varšavského povstania zachytáva vojnová dráma Kanály, ktorú nakrútil slávny poľský režisér Andrzej Wajda. V roku 1957 získala na medzinárodnom filmovom festivale v Cannes Zvláštnu cenu poroty.




Zdroj: kol.: Kronika ľudstva (1994); kol.: Dejiny sveta (1997); https://www.cyrilometodiada.sk/marian-servatka-dielo-slovakov-v-zahranici-a-slovenska-diplomacia

Poslanci začali rokovanie návrhom k zmene štatútu volebnej komisie

V piatok poslanci o prerokovaných bodoch hlasovať nebudú. Najbližšie hlasovanie ich tak čaká v utorok 15. apríla.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.