Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Zahraničie

Pred 90 rokmi preletela Amelia Earhartová ako prvá pilotka Tichý oceán

Archívne foto. Foto: TASR/AP

Earhartová vzlietla z Harbour Grace na kanadskom ostrove Newfoundland a po takmer 15 hodinách pristála na pastvinách Culmore, severne od mesta Derry v Severnom Írsku.

Honolulu/Bratislava 11. januára (TASR) - Sólový transpacifický let nebol prvý úspech slávnej Američanky Amelie Earhartovej. Ako prvá pilotka preletela v roku 1932 Atlantický oceán. Tri roky od tohto historického zápisu sa jej podarilo zdolať aj Tichý oceán. V sobotu 11. januára uplynie 90 rokov od jej úspešného sólového preletu ponad Pacifik.

Amelia Earhartová sa narodila 24. júla 1897 v Atchisone v americkom štáte Kansas. Za našetrené peniaze si v roku 1921 z druhej ruky kúpila športové lietadlo žltej farby, ktoré pomenovala Kanárik. V roku 1928 jej ponúkli možnosť stať sa prvou pilotkou, ktorá preletí Atlantik. Let nebol však ešte sólový, lebo sa uskutočnil za účasti mechanika a druhého pilota. Tento let, ktorý trval 21 hodín absolvovala 17. júna 1928 na stroji Fokker a letela z Newfoundlandu v Kanade do Burry Port vo Walese.

Prekonať sólovo Atlantický oceán sa Earhartovej podarilo 20. mája v roku 1932. Bolo to presne na piate výročie od úspešného sólového letu ponad Atlantik amerického pilota Charlesa Lindbergha, ktorému sa to podarilo 20. mája 1927 a jeho let z letiska na Long Islande (ostrov v štáte New York) do Paríža trval 33 a pol hodiny.

Archívne foto.
Foto: TASR/AP


Earhartová vzlietla z Harbour Grace na kanadskom ostrove Newfoundland a po takmer 15 hodinách pristála na pastvinách Culmore, severne od mesta Derry v Severnom Írsku a stala sa z nej prvá žena, ktorá úspešne absolvovala sólový transatlantický let. Ešte v auguste toho istého roku preletela sama bez medzipristátia americký kontinent za 19 hodín a 5 minút a svoj výkon zlepšila v roku 1933, keď tú istú vzdialenosť prekonala za 17 hodín a 7 minút.

Historický sólový let ponad Tichý oceán uskutočnila Earhartová 11. januára 1935. Odštartovala z Honolulu na Havajských ostrovoch a po 18 hodinách a 16 minútach pristála Oaklande v Kalifornii (USA). Na let použila jedno z najmodernejších lietadiel tej doby Lockheed 5C Vega. Hornoplošník s jedným motorom navrhli John Knudsen Northrop a Gerrard Vultee. Už koncom decembra 1934 previezli lietadlo na lodi z Los Angeles na ostrov Honolulu.

Osudným sa legendárnej pilotke stal úmysel obletieť zemeguľu. Svoj zámer chcela uskutočniť krátko po úspešnom prelete cez Pacifik. Prvý pokus stroskotal hneď po štarte pre poruchu podvozku lietadla. V roku 1937 pokúsila opäť s navigátorom Frederickom Noonanom uskutočniť svoj zámer a takmer sa jej to podarilo. Po prelete Ameriky, Afriky a Ázie mala pristáť na ostrove Howland, kde chcela dotankovať palivo. V oblačnom a daždivom počasí sa jej však ani s takým skúseným navigátorom akým bol Noonan nepodarilo na ostrove pristáť.

Archívne foto.
Foto: TASR/AP


Napriek veľkému úsiliu o navigovanie dvojčlennej posádky lietadla pomocou osvetlených lodí, zaznela posledná rádiová správa z lietadla 2. júla 1937 o 8.45 h. Lietadlo sa nikdy nenašlo. Earhartová mala vtedy 40 rokov.

Koncom januára 2024 prenikli na verejnosť informácie, že prieskumnický tím Deep Sea Vision pomocou sonarov zachytil na dne oceánu obrys, ktorý zodpovedá stroju Lockheed L-10 Electra, na ktorom Earhartová letela. Objekt, ktorý by mohol byť jej lietadlom, sa podľa Deep Sea Vision nachádza zhruba 4900 metrov pod hladinou asi 150 kilometrov od Howlandovho ostrova, kde mali Earhartová a navigátor Noonan pri osudnej ceste plánované medzipristátie a doplnenie paliva. Objekt sa podarilo objaviť pomocou autonómnej ponorky Hugin 6000 z dielne nórskej firmy Kongsberg.

Earhartová bola prvou ženou, ktorá dostala cenu Distinguished Flying Cross za sólový transatlantický let. O svojich leteckých skúsenostiach napísala niekoľko kníh. Bola zakladajúcou členkou organizácie združujúcej americké pilotky The Ninety-Nines. Dokumenty súvisiace so svetoznámou pilotkou uchováva vo svojom archíve Purdueova univerzita v USA, na ktorej určitý čas Earhartová prednášala.

V roku 2009 nakrútili životopisný film o odvážnej pilotke s názvom Amelia (Amelia - Stratená v Pacifiku), v ktorom Earhartovú stvárnila americká herečka Hilary Swanková.

ŠIPOŠ: Nebyť nás, o zmrazení poslaneckých platov by nikto nehovoril

V čase konsolidácie verejných financií, kedy sa od ľudí očakáva, že si budú uťahovať opasky, by podľa M.Šipoša (hnutie Slovensko) ochotu šetriť na sebe mali ukázať aj poslanci (správa, PODCAST, VIDEO)

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.

- Na národnú púť do Ríma a Vatikánu prišli tisíce Sloveniek a Slovákov, ktorí sa spojili bez ohľadu na vek či názory a ukazujú, že na hodnotách aj na viere sa dá spojiť.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár požiadal Španielsko o možnosť poskytnutia systému protivzdušnej obrany na území SR na základe rotačného systému, kým si Slovensko nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.

- Najmenej 25 ľudí prišlo v Pásme Gazy vo štvrtok o život pri izraelskom leteckom útoku na budovu školy, ktorá slúži ako útočisko pre ľudí vysídlených v dôsledku vojny, uviedla tamojšia civilná obrana.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov vstúpili úspešne do prvej fázy prípravy pred majstrovstvami sveta. Vo štvrtkovom úvodnom prípravnom zápase v Trenčíne zdolali rovesníkov z Lotyšska 6:5.

- Americký prezident Donald Trump prepustil najmenej troch v ysokopostavených predstaviteľov Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť (NSC), uviedli vo štvrtok pre stanicu CNN tri nemenované zdroje.

- Zavedené 25-percentné clá na všetky tovary a služby z EÚ do Spojených štátov budú mať negatívny vplyv na ekonomický rast aj ceny výrobkov.

- Transakčná daň je likvidačná pre všetky slovenské firmy, no najmä pre tie malé. Opoziční poslanci z Progresívneho Slovenska (PS) vyzvali vládu, aby ju zrušila, keďže podľa nich nemá žiadny hospodársky ani sociálny zmysel.

- Pracovný čas členov posádky vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (HEMS) sa bude počítať vo vzťahu k počtu zásahov a nie k počtu letov.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR získa možnosť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šírenia nákazlivých chorôb zvierat.

- Clá na európske tovary a automobily, ktoré v stredu oznámil americký prezident Donald Trump, silne rezonujú medzi poslancami Európskeho parlamentu (EP).

- Ministerstvo hospodárstva (MH) SR bude mať na požiadanie prístup k sociálno-ekonomickým údajom obyvateľov, na základe ktorých posúdi potrebu kompenzácií nákladov na energie.

- Fínsky prezident Alexander Stubb chce, aby vedúcu úlohu pri potenciálnych rokovaniach s Ruskom o Ukrajine v rámci európskeho úsilia o podporu Kyjeva prevzalo Francúzsko alebo Británia.

- Dánsko ohlásilo vo štvrtok svoj v poradí už 25. balík pomoci pre Ukrajinu s cieľom posilniť jej protivzdušnú obranu i delostrelectvo.

- Ministerstvo kultúry (MK) SR zrušilo výberové konanie na post generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND).

- Americký prezident Donald Trump verí, že USA sú na správnej ceste po tom, ako oznámil novú vlnu ciel, ktoré spôsobili šok na svetových trhoch.

- Slovenská národná strana (SNS) vyzvala predsedu vlády SR Roberta Fica , aby z pozície európskeho komisára, ktorý zastupuje Slovenskú republiku, odvolal Maroša Šefčoviča.