< sekcia Zahraničie

Pred Erdoganovou návštevou odtiahli v Budapešti 271 áut

Na archívnej snímke druhý sprava maďarský premiér Viktor Orbán, uprostred turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, vpravo turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu a vľavo šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó počas stretnutia v Budapešti 7. novembra 2019. Foto: TASR/AP

Turecký prezident navštívil Budapešť vo štvrtok 7. novembra.

Budapešť 12. novembra (TASR) - Minulotýždňová návšteva tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v Budapešti si vyžiadala množstvo prísnych bezpečnostných opatrení, medzi ktorými bolo aj odtiahnutie 271 vozidiel z verejných priestranstiev.

S odvolaním sa na informáciu maďarskej polície to v utorok uviedol ľavicový denník Népszava. Polícia neuviedla, koľko za odtiahnutie legálne parkujúcich áut zaplatila.

Turecký prezident navštívil Budapešť vo štvrtok 7. novembra.

Z dokumentov Budapeštianskeho veliteľstva polície (BRFK) vyplýva, že v roku 2018 v rámci verejného obstarávania uzavrela polícia trojročnú zmluvu s istou firmou na odvoz áut, kamiónov a pracovných strojov z miest konania podujatí, demonštrácií a pohybu delegácií. Za tieto služby mala firma ročne zinkasovať 46 miliónov forintov (približne 138.000 eur).

Pri návšteve ruského prezidenta Vladimira Putina v Budapešti odtiahli koncom októbra "iba" 216 vozidiel, uviedla Népszava.

Erdoganovu návštevu sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, pre ktoré sa ľudia v hlavnom meste nemohli voľne pohybovať. V niektorých prípadoch ich polícia dokonca nepúšťala ani von z miesta ich bydliska. Ľavicové opozičné strany skritizovali v pondelok tieto opatrenia na pôde maďarského parlamentu.

Štátny tajomník úradu predsedu vlády Csaba Dömötör v tejto súvislosti uviedol, že situáciu na budapeštianskych uliciach počas návštevy komplikovali práve ľavicové demonštrácie proti Erdoganovi.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)