Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 8. apríl 2025Meniny má Albert
< sekcia Zahraničie

Pred polstoročím oznámil americký prezident Nixon svoju rezignáciu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Richard Milhous Nixon sa narodil 9. januára 1913 v obci Yorba Linda v americkom štáte Kalifornia do chudobnej kvakerskej rodiny.

Washington/Bratislava 8. augusta (TASR) – Richard Nixon, 37. prezident Spojených štátov amerických, bol prvým a dosiaľ jediným prezidentom USA, ktorý na svoj post rezignoval. Donútil ho k tomu stupňujúci tlak v súvislosti s aférou Watergate.

Vo štvrtok 8. augusta uplynie 50 rokov odvtedy, ako Nixon oznámil svoju rezignáciu. Urobil tak v priamom televíznom prenose 8. augusta 1974 - nasledujúci deň Biely dom opustil.

Richard Milhous Nixon sa narodil 9. januára 1913 v obci Yorba Linda v americkom štáte Kalifornia do chudobnej kvakerskej rodiny. Napriek tomu v roku 1937 na univerzite úspešne vyštudoval právo a neskôr ho v Kalifornii aj praktizoval. V roku 1942 sa presťahoval s manželkou Pat do Washingtonu a pracoval pre federálnu vládu. Počas druhej svetovej vojny slúžil v americkom námorníctve, hoci ako kvaker bol od vojenskej služby oslobodený.

Počas svojej politickej kariéry zastával rôzne funkcie – spočiatku bol poslancom Snemovne reprezentantov a neskôr senátorom za Kaliforniu. Aktivitou v prípade Algera Hissa si vyslúžil povesť antikomunistu a zaradil sa medzi amerických prominentov. Počas dvoch volebných období prezidenta Dwighta D. Eisenhowera zastával post viceprezidenta. V roku 1960 kandidoval na prezidenta za Republikánsku stranu, tesne ho však porazil John F. Kennedy. V boji o Biely dom uspel až v roku 1968.

Nixon vo funkcii prezidenta dosiahol mnoho úspechov. Na medzinárodnej scéne napriek počiatočnému stupňovaniu americkej vojenskej účasti vo Vietname počet amerických vojakov postupne znižoval a v roku 1973 z Vietnamu stiahol všetky americké jednotky. Úspešne zavŕšil snahu USA o dosiahnutie Mesiaca. Zaslúžil sa aj o zlepšenie vzťahov s Ruskom a Čínou – v roku 1972 Čínu navštívil, čím položil základy pre nadviazanie diplomatických vzťahov s touto krajinou.

Na domácej scéne zrušil rasovú segregáciu južanských škôl, čiastočne decentralizoval moc a preniesol ju z Washingtonu do jednotlivých štátov, zlepšil vzťahy s pôvodnými obyvateľmi Ameriky, spustil kampaň na boj proti rakovine a nelegálnym drogám a znížil voličský vek z 21 rokov na 18. Patril k najúspešnejším a najvplyvnejším prezidentom USA, jeho úspechy však zatienila aféra Watergate, ktorá ho prinútila rezignovať na post prezidenta USA.

Jedna z najväčších afér v histórii Spojených štátov sa začala vcelku nevinne – nočný strážnik Frank Wills si krátko po polnoci v sobotu 17. júna 1972 všimol, že niektoré jazýčky na zámkoch na dverách v kancelárskom komplexe Watergate boli prelepené lepiacou páskou. Dvere tak bolo možné zatvoriť, no zámok sa nezablokoval sa a dali sa znovu otvoriť. Wills pásky odstránil bez toho, aby očakával čosi nekalé, keď však onedlho dvere opäť našiel prelepené, zavolal políciu.

Polícia na mieste zadržala päť osôb, ktoré sa vlámali do kancelárií politikov za Demokratickú stranu, kde nainštalovali odpočúvacie zariadenia. Nixon a jeho administratíva sa škandál pokúšali ututlať, novinári a ministerstvo spravodlivosti však aj napriek tomu spojili vlamačov pomocou ich finančnej stopy s Výborom pre znovuzvolenie prezidenta (CRP), ktorý vo volebnej kampani pred prezidentskými voľbami v roku 1972 získaval finančné prostriedky v prospech Nixona.

Snemovňa reprezentantov v roku 1973 pre rastúci počet dôkazov o zasahovaní do vyšetrovania škandálu podala na Nixona obžalobu. Najvyšší súd USA v roku 1974 rozsudkom prinútil Nixona vydať tzv. Pásky z Oválnej pracovne. Boli to záznamy všetkých rozhovorov v miestnosti, ktoré automaticky nahrávalo tajné zariadenie a dokazovali zapojenie prezidenta Nixona do škandálu. Napriek tomu nebol nikdy trestne stíhaný, pretože jeho nástupca v úrade prezidenta Gerald Ford mu 8. septembra 1974 udelil prezidentskú milosť.

Richard Nixon po rezignácii na post prezidenta strávil na "dôchodku" približne 20 rokov, počas ktorých vydal deväť kníh a absolvoval množstvo zahraničných ciest. Zomrel 22. apríla 1994 štyri dni po tom, ako ho ranila mŕtvica.

Kmec: Slovensko z piatej platby z plánu obnovy nepríde ani o euro

Podpredseda vlády pripomenul, že paralelne s tým prebieha aj revízia plánu obnovy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

- Najmenej 15 ľudí zahynulo a viac ako 90 utrpelo zranenia po tom, čo sa v noci na utorok zrútila strecha v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky, oznámili tamojší predstavitelia.

- Polícia vyšetruje okolnosti krádeže, ku ktorej prišlo minulý týždeň v utorok 1. apríla v nákupnom centre na Einsteinovej ulici v Bratislave.

- Studený arktický vzduch, ktorý na Slovensku pretrváva od víkendu, priniesol snehové zrážky aj do nižších polôh. Slabé snehové prehánky, na návetriach hôr aj trvalejšie sneženie, sú na severe SR štvrtý deň.

- Opozícia kritizuje novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Hovorí o šikane organizácií. Vyzýva na jej stiahnutie z rokovania Národnej rady (NR) SR. Vyplýva to z utorkových vyjadrení opozičných predstaviteľov.

- Vedenie futbalového klubu MFK Ružomberok sa dohodlo na ukončení spolupráce s trénerom Norbertom Hrnčárom a jeho asistentom Richardom Högerom.

- Minister školstva SR Tomáš Drucker v utorok v Bruseli rokoval s podpredsedníčkou EK pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Hennou Mariou Virkkunenovou. Témou ich rozhovoru bol zámer SR systematicky integrovať umelú inteligenciu do vzdelávacieho systému.

- Kremeľ si nateraz nevie predstaviť, že by so Spojenými štátmi začal rokovať o novej zmluve o znížení počtu jadrových zbraní, pretože vzájomná dôvera s Washingtonom ešte nie je úplne obnovená.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov neobháji na ME v Šamoríne titul vo voľnom štýle do 74 kilogramov. V utorkovom štvrťfinále nestačil na Rusa Zaurbeka Sidakova 2:4 na body.

- Slovensko uvažuje o nákupe niekoľkých podzvukových takticko-cvičných lietadiel L-39 Skyfox, ktoré vyrába česká spoločnosť Aero Vodochody. Podľa slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka je česká ponuka veľmi atraktívna.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR zaradili v utorok do programu návrhy zmien v druhom dôchodkovom pilieri a v systéme štátom podporovaného nájomného bývania, ktoré v pondelok (7. 4.) schválila vláda.