Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. september 2023Meniny má Jarolím
< sekcia Zahraničie

Pred sídlom kancelára v centre Viedne demonštrujú tisíce ľudí

Na archívnej snímke vľavo rakúsky premiér Sebastian Kurz a Heinz-Christian Strache, 25. októbra 2017, Viedeň. Foto: TASR/AP

Agentúra APA s odvolaním sa na viedenskú políciu uvádza, že do 15.00 h sa na námestí zhromaždilo približne 5000 ľudí.

Viedeň 18. mája (TASR) - Tisíce ľudí demonštrujú v centre Viedne pred sídlom rakúskeho kancelára a žiadajú o vypísanie nových volieb. Na námestí Ballhausplatz sa zhromaždili v reakcii na korupčný škandál okolo šéfa pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinza-Christiana Stracheho, ktorý v sobotu odstúpil z funkcie vicekancelára, informuje agentúra DPA.

Agentúra APA s odvolaním sa na viedenskú políciu uvádza, že do 15.00 h sa na námestí zhromaždilo približne 5000 ľudí. Podľa hovorcu polície Patricka Maierhofera bolo dosiaľ zhromaždenie "hlasné, ale pokojné", pričom polícia dúfa, že to tak aj zostane.

Demonštráciu podnietili piatkové správy nemeckých médií - denníka Süddeutsche Zeitung (SZ) a týždenníka Der Spiegel - o tom, že rakúsky vicekancelár a šéf pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache ponúkal pred voľbami v krajine v roku 2017 vládne zákazky výmenou za podporu údajnej bohatej ruskej darkyne. Médiá priniesli výňatky z videonahrávky z tohto stretnutia.

Strache v reakcii na kauzu v sobotu odstúpil z funkcie rakúskeho vicekancelára. V televíznom vysielaní oznámil, že rezignoval preto, aby zabránil rozpadu vládnej koalície konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) kancelára Sebastiana Kurza a FPÖ. "Ako vicekancelár som ponúkol svoju rezignáciu kancelárovi Kurzovi, ten prijal toto rozhodnutie," citovala Stracheho agentúra AFP.

Strache ďalej uviedol, že neporušil žiaden zákon. Priznal však, že ide o "trápnu" záležitosť, ktorá sa mu stala v stave opitosti, keď sa podľa vlastných slov "mačistickým správaním snažil čiastočne zapôsobiť na atraktívnu ženu", ktorá sa vydávala za bohatú ruskú darkyňu. Strache sa ospravedlnil svojej manželke i prívržencom. "Správal som sa ako tínedžer," dodal.

Zmienená schôdzka prebehla v júli 2017 vo vile na španielskom ostrove Ibiza a nahrávka z nej bola zhotovená tajne a neskôr poskytnutá obom médiám, uviedli SZ a Der Spiegel. Konštatovali, že stretnutie bolo jasnou pascou zameranou na kompromitáciu Stracheho.

Na stretnutí sa zúčastnil aj Johann Gudenus, doterajší predseda poslaneckého klubu FPÖ v rakúskej Národnej rade. Ten v sobotu nasledoval Stracheho a krátko po jeho rezignácii taktiež oznámil, že zo svojej funkcie odstupuje.