Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 25. apríl 2025Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Predseda Sejmu: Pobaltské štáty zodpovedajú za regionálnu bezpečnosť

Na snímke predseda poľského Sejmu Szymon Holownia. Foto: TASR

Holownia pricestoval do Estónska, aby sa stretol so svojimi náprotivkami z Lotyšska, Litvy, Estónska, Fínska a Ukrajiny, ktorá sa na rokovania zapojila prostredníctvom videohovoru.

Tartu 3. februára (TASR) - Pobaltské štáty musia niesť zodpovednosť za bezpečnosť regiónu a Baltského mora, vyhlásil predseda dolnej komory poľského parlamentu - Sejmu - Szymon Holownia počas svojej pondelkovej návštevy Estónska. Informuje o tom spravodajca TASR podľa agentúry PAP.

Holownia pricestoval do Estónska, aby sa stretol so svojimi náprotivkami z Lotyšska, Litvy, Estónska, Fínska a Ukrajiny, ktorá sa na rokovania zapojila prostredníctvom videohovoru. Stretnutie bolo pokračovaním júnových rozhovorov v poľskom Bialystoku, kde predstavitelia krajín diskutovali o posilnení európskej bezpečnosti.

Rokovania v estónskom meste Tartu sa zamerali na program NATO s názvom Baltic Sentry, ktorý bol nedávno spustený v reakcii na sériu poškodení podmorských energetických a dátových káblov. Cieľom tejto iniciatívy je zabrániť podobným incidentom v budúcnosti.

Holownia zdôraznil, že program by sa mal stať trvalou súčasťou regionálnej bezpečnostnej politiky a upozornil na potrebu opatrení voči tzv. ruskej tieňovej flotile. Výraz "tieňová flotila" sa používa pre lode, ktoré prepravujú ropu a ropné produkty z Ruska v rozpore so sankciami voči tejto krajine. "Ak sa páchatelia prispôsobujú a vyvíjajú nové stratégie, musíme urobiť to isté, predvídať ich kroky a byť pripravení reagovať," povedal Holownia.

Témou diskusie bol aj projekt Rail Baltica, najväčšia železničná infraštruktúrna iniciatíva v histórii pobaltského regiónu. Táto trať má spojiť mestá Varšava, Kaunas, Vilnius, Panevežys, Rigu, Pärnu a Tallinn. Podľa Holowniu by krajiny mali využiť túto dopravnú trasu aj na posilnenie vojenskej mobility.

Zástupcovia vyjadrili svoju dlhodobú podporu Ukrajine a Holownia potvrdil podporu Varšavy pri otváraní prvých kapitol prístupového procesu Ukrajiny do EÚ. Litva sa zároveň zaviazala vynaložiť na obranu päť percent HDP, čím by sa zaradila medzi najväčších prispievateľov v NATO spolu s Poľskom. Varšava v tomto roku vyčlení na obranu 4,7 percenta HDP, pričom minimálna vyžadovaná úroveň výdavkov v rámci aliancie je dve percentá.

(spravodajca TASR Slavomír Gregorík)