< sekcia Zahraničie

Predseda Rady Maďarov pre autonómiu: Odpoveďou na Trianon je autonómia

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Trianonskú mierovú zmluvu podpísali 4. júna 1920 v paláci Veľký Trianon pri Paríži predstavitelia mocností Dohody (Británia, Spojené štáty, Francúzsko a Taliansko) a Maďarska.

Budapešť 5. októbra (TASR) - Jedinou odpoveďou na Trianonskú mierovú zmluvu je autonómia, každá iná menšinová politika je iba sebaklam, vyhlásil v piatok v Budapešti na tlačovej konferencii predseda Rady Maďarov Karpatskej kotliny pre autonómiu (KMAT) László Tőkés po úvodnom dni schôdzky rady.

Podľa agentúry MTI predseda rady vytýkal, že na jarnú výzvu KMAT adresovanú rumunskému parlamentu na začatie diskusie o autonómii Maďarov žijúcich v Sedmohradsku neprišla žiadna odpoveď.

"Autonómiu nemožno dosiahnuť bez dohody s väčšinovým národom. Bez autonómie je každá menšinová politika iba sebaklam," zdôraznil Tőkés.

Predseda Sedmohradskej maďarskej ľudovej strany Zsolt (EMN) Szilágyi podotkol, že najkritickejšia situácia Maďarov z okolitých krajín je v Zakarpatskej oblasti, kde ukrajinská vláda generuje konflikt vo vzťahu s Maďarskom. Zdôraznil, že záujmom KMAT je, aby boli dobré vzťahy medzi Maďarskom a vládami susedných krajín, ako aj medzi Maďarskom a väčšinovými národmi okolitých krajín.

KMAT založil v roku 2004 v sedmohradskom meste Oradea práve Tőkés, ktorý bol v tom čase sedmohradský reformovaný biskup a poslanec Európskeho parlamentu. Rada zasadala naposledy v marci tohto roka.

Trianonskú mierovú zmluvu, ktorá vymedzila hranice Maďarska a Československa po rozpade Rakúska-Uhorska po prvej svetovej vojne, podpísali 4. júna 1920 v paláci Veľký Trianon pri Paríži predstavitelia mocností Dohody (Británia, Spojené štáty, Francúzsko a Taliansko) a Maďarska.

Hoci Maďarsko túto zmluvu podpísalo a ratifikovalo, s novým stavom sa nezmierilo. Poslanci maďarského parlamentu 31. mája 2010 rozhodli, že výročie podpisu zmluvy si pripomenú každoročne pamätným dňom, ktorý bol stanovený na 4. júna ako Deň národnej spolupatričnosti.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach