< sekcia Zahraničie

Predsedníctvo Fideszu hodnotilo situáciu po pozastavení členstva v EPP

Na archívnej snímke z 15. marca 2018 sympatizant maďarského premiéra Viktora Orbána z vládneho Fideszu kráča s dáždnikom vo farbách národnej vlajky pred budovou parlamentu v Budapešti. Centrom kampane vládnej strany Fidesz premiéra Viktora Orbána bolo odmietanie migrantov a vplyvu amerického finančníka Georgea Sorosa. V Maďarsku sa v nedeľu 8. apríla konajú parlamentné voľby. Foto: TASR/AP

Fidesz v utorok avizoval, že svoj program pre májové voľby do Európskeho parlamentu (EP) zverejní 5. apríla.

Budapešť 26. marca (TASR) - Predsedníctvo maďarskej vládnej strany Fidesz v utorok v Budapešti zhodnotilo situáciu po minulotýždňovom stredajšom (20.3.) pozastavení členstva tejto strany v Európskej ľudovej strane (EPP), zároveň určilo aj stratégiu predvolebnej kampane vládneho bloku Fidesz-KDNP do volieb do Európskeho parlamentu.

Pre komerčnú televíziu ATV politici Fideszu uviedli, že tvrdenia o opatrnosti a umiernenosti Fideszu v kampani nie sú na mieste. Záujmom Fideszu je síce úspech EPP, avšak premiéra Viktora Orbána a jeho stranu po pozastavení členstva už nič nezaväzuje k tomu, aby svoju kampaň zlaďovali s kampaňou európskych ľudovcov.

Fidesz v utorok avizoval, že svoj program pre májové voľby do Európskeho parlamentu (EP) zverejní 5. apríla. Pri tejto príležitosti vystúpia s prejavom predseda vlády a predseda Fideszu Viktor Orbán, šéf diplomacie Péter Szijjártó, minister spravodlivosti a líder kandidátky Fideszu do eurovolieb László Trócsányi a europoslanec József Szájer.

Vo volebnom programe Fideszu majú podľa mediálnych informácií figurovať najmä otázky národnej suverenity, boja proti migrácii či obnovy systémov inštitúcií EÚ.

K pozastaveniu členstva Fideszu došlo v reakcii na bilbordovú kampaň maďarskej vlády namierenú proti predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi a americkému finančníkovi maďarského pôvodu Georgeovi Sorosovi ako údajným podporovateľom nezákonnej migrácie.

Viaceré členské strany EPP požadovali vylúčenie Fideszu z tejto najväčšej európskej politickej rodiny. K tomu napokon nedošlo, zrejme aj s ohľadom na blížiace sa eurovoľby. Niektorí členovia EPP sa obávajú toho, že by Orbán mohol v EP uzavrieť spojenectvo s talianskymi pravicovými populistami alebo poľskými národnými konzervatívcami.

"Po európskych voľbách sa vo Fidesze rozhodneme, čo je dobré pre Maďarsko. Či budeme pokračovať v rámci EPP, alebo či je naše miesto skôr v nejakej novej aliancii strán," vyhlásil minulú nedeľu Orbán.