Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Zahraničie

Predsedovia parlamentov budú v Prahe rokovať o protiruských sankciách

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Krymská platforma je koordinačné a konzultačné fórum pre zástupcov vlád, parlamentov a expertov.

Praha 24. októbra (TASR) - V pražskom kongresovom centre sa v utorok zídu desiatky parlamentných delegácií z celého sveta. Na druhom parlamentnom summite Medzinárodnej krymskej platformy budú rokovať najmä o rozširovaní protiruských sankcií či o tom, ako obnoviť územnú celistvosť Ukrajiny, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Niektorých politikov vrátane predsedu Najvyššej rady Ukrajiny Ruslana Stefančuka privítala predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu (PSP) ČR Markéta Pekarová Adamová už v pondelok večer na Pražskom hrade, kde sa uskutočnila slávnostná večera za prítomnosti českého prezidenta Petra Pavla.

Hlavný utorňajší program sa začne príhovormi českých najvyšších ústavných činiteľov a tiež predsedu ukrajinského parlamentu Stefančuka. Prítomným politikom sa online prihovorí aj prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj, ktorý platformu v roku 2021 založil. Nasledovať bude plenárne zasadnutie, na ktorom okrem príspevkov parlamentných predstaviteľov budú hovoriť aj experti o situácii na polostrove Krym. Na záver summitu prijmú politici spoločné prehlásenie.

Krymská platforma je koordinačné a konzultačné fórum pre zástupcov vlád, parlamentov a expertov. Vznikla ešte pred plnohodnotnou ruskou inváziou na podporu medzinárodného úsilia o obnovenie suverenity a územnej integrity Ukrajiny, a tiež aby prilákala pozornosť medzinárodného spoločenstva k tejto otázke.

Prvý ročník parlamentného summitu sa uskutočnil vlani v chorvátskom Záhrebe. Praha, ako miesto, kde sa uskutoční jeho druhý ročník, bola podľa českého parlamentu vybraná na základe politickej podpory Ukrajiny a ďalších krajín Medzinárodnej krymskej platformy.

Cieľom summitu je zvýšiť povedomie medzi politickými lídrami aj širokou verejnosťou o nelegálnej ruskej okupácii Krymu a jej dôsledkoch na stav ľudských práv miestnych obyvateľov, na globálnu potravinovú bezpečnosť, ako aj na svetový poriadok založený na pravidlách. Česko si na druhom ročníku stanovilo za cieľ väčšmi zapojiť neeurópske krajiny a štáty globálneho juhu, ktorých hlas považuje v rámci medzinárodného spoločenstva za zásadný.


(spravodajkyňa TASR Barbora Vizváryová)